CHP: Şahlanışa geçen ekonomi değil işsizlik

CHP: Şahlanışa geçen ekonomi değil işsizlik

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı işgücü istatistiklerini değerlendiren CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu iktidarın ekonomi politikalarını eleştirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), nisan-mayıs-haziran dönemini kapsayan işgücü istatistiklerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 21 bin kişi artarak 4 milyon 157 bin kişi oldu.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu yaptıkları yazılı açıklamalarla açıklanan işsizlik sayılarını değerlendirdi. Öztrak açıklamasında, “İktidarın ‘ekonomi şahlanışa geçti’, ‘türbülans sona erdi’ gibi gerçeklerle ilgisi olmayan gayrı ciddi söylemlerine karşın şahlanışa geçenin ekonomi değil işsizlik olduğunu TÜİK rakamları gösterdi” ifadelerine yer verirken, Erdoğdu ise, “Maalesef Türkiye’yi uçuracağı söylenen tek adam rejiminde, işsiz ordusu büyümeye devam ediyor” dedi.

‘GENİŞ İŞSİZLİK ORANI 21.9’

Çalışmaya hazır olduğu halde iş bulamadığı için işgücü piyasasından çekilenlerin, mevsimlik çalışanların, eksik ve yetersiz istihdam edilenlerin dikkate aldığında “geniş işsizlik oranının” son bir yılda yüzde 3.5 oranında artarak 21.9 olduğunu belirten CHP Sözcüsü Öztrak, “Mayıs ayı işgücü rakamlarında dikkat çekici bir diğer gelişme ise işgücüne katılan yurttaşlarımızın sayısının hızla yavaşlamasıdır. Çalışma çağındaki nüfus son bir yılda 745 bin kişi artarken, bu yurttaşlarımızın sadece 152 bininin işgücüne katıldığı anlaşılıyor. Bu durum işsizlik oranını ve işsiz sayılarını olduğundan daha iyi gösteriyor. Nitekim, işgücüne katılım mayısta geçen yılki seviyelerinde kalsaydı, resmi işsizlik oranı yüzde 12.8 yerine yüzde 13.5 olacaktı” diye konuştu.

Son bir yılda kamuda istihdam edilen kişi sayısının 439 bin kişi artarak 4 milyon 570 bine çıktığını belirten Öztrak, “Kamudaki bu olağanüstü istihdam artışına rağmen son bir yılda toplam istihdam azalışının 869 bin civarında olması ise son derece düşündürücü. İstihdam kayıplarının 1 milyonun üzerine çıkışını kamuda işe alınanların engellediği anlaşılıyor” dedi.

‘İKTİDAR YANAŞMALARININ DIŞINDA KİMSENİN GEMİSİ YÜRÜMÜYOR’

Ekonomi yönetiminin ciddiyet istediğini ifade eden Öztrak’ın açıklaması şu şekilde sürdü: “İktidar evine ekmek götüremeyen, evladı okuyup da iş bulamayan anne ve babaların sıkıntılarının ve acılarının hala farkında değil. Lafla peynir gemisi yürütmeye çalışıyorlar. İktidar yanaşmalarının ve yandaşlarının dışında hiç kimsenin gemisi yürümüyor. Daha dün seçimlerde 2.5 milyon kişiye iş sloganlarıyla meydan meydan dolaşan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve ülkeyi afiş ve pankarta boğan sivil toplum örgütleri bu rakamlardan sonra vatandaşlarımızın yüzüne nasıl bakacaklar. Bir de bunlar yetmezmiş gibi krizi yönetecek bürokrasiyi hallaç pamuğu gibi oradan oraya atıyorlar. Sosyete damat ve kayınpederi artık kendine gelmeli ve yurttaşlarımızın sıkıntılarına çözüm olacak gerçekçi, güven uyandıracak politika ve çözümlere odaklanmalıdır. Aksi halde kesintisiz artan, rekor üstüne rekor kıran bu işsizlik rakamlarıyla ülkenin şarampole yuvarlanması kaçınılmazdır.”

‘GİDİŞAT ENDİŞE VERİCİ’

Nisan 2018’de Türkiye’de erken seçim kararı alındığını hatırlatan Erdoğdu ise işsizlik sayılarına ilişkin açıklamasında, “Tek adam rejimini hayata geçiren süreç bir yıl önce başladı. Bir yıldır vatandaş iş ve aş sorunu ile uğraşırken bu iktidar, Türkiye’ye bir deli gömleği giydirmeye çalışmakla uğraştı. 2018 Mayıs’ı ile 2019’un Mayıs’ı karşılaştırıldığında ortaya çıkan rakamlar ekonomik gidişat ve yurttaşlar için endişe verici. Büyüme yok, işsizlik artıyor, dövizde ne zaman ne olacağı belli değil, ücretler sürekli enflasyon tarafından 1-2 ay içinde aşınıyor, gençler iş bulma konusunda ümidini yitirmiş, iş insanı ise depresyonda” ifadelerine yer verdi.

İNŞAAT VE PERAKENDE SEKTÖRÜNDE DE KAYIP VAR

İnşaat sektöründe istihdamın yüzde 25 azalarak 2 milyon 86 binden, 1 milyon 548 bine indiğine dikkat çeken Erdoğdu açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Son bir yıl içinde inşaatta 537 bin, tarımda 307 bin, sanayide 123 bin iş kaybı yaşandı. Kriz dolayısıyla çarşıya pazara vatandaşın çıkamaması sonucunda ise toptan-perakende ticarette ise istihdam 126 bin kişi azalmış durumda. Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetlerde 30 bin kişilik istihdam azalması, muhtemelen beyin göçünün ve istihdamdaki niteliksizleşmenin göstergesi. Türkiye’yi bu sıkışmışlıktan ancak liyakatlı kadroların hazırlayacağı akılcı, gerçek reformalar çıkarır. Ancak iktidarın ne böyle bir niyeti ne de kadroları var.” (DUVAR)

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.