1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cezaevinde görüntülü görüşme dönemi başlıyor
Cezaevinde görüntülü görüşme dönemi başlıyor

Cezaevinde görüntülü görüşme dönemi başlıyor

Görüntülü görüşme sistemi, oda veya koğuş içine ya da idarece uygun görülen yerlere kurulacak. Siyasi tutukluların bu hakkı kullanması ise şartlara bağlandı.

A+A-

Yürürlüğe giren “Ceza ve İnfaz Kurumlarının Yönetimi ve Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmelik”le cezaevinden görüntülü görüşme gerçekleştirilebilmesine ilişkin düzenleme yapıldı.

Bu kapsamda, gerekli teknik altyapının kurulu bulunduğu Adalet Bakanlığınca belirlenen kurumlarda, hükümlü ve tutuklular yakınlarıyla haftada 30 dakika görüntülü görüşme yapabilecek. Görüntülü görüşme sistemi, oda veya koğuş içine ya da idarece uygun görülen yerlere kurulacak.

Ayrıca haftalık ziyaret hakkını kullanmayan hükümlülerin telefonla görüşme süresine 30 dakika ilave edilecek. Bu çerçevedeki görüşmeler ise aynı hafta içerisinde toplam üç görüşmeyi aşmamak üzere uygulanacak. İlave edilen 30 dakika için 3 görüşme hakkı verilecek, bu görüşme görüntülü veya sesli gerçekleştirilebilecek.

Siyasi tutuklu ve hükümlülerle, çıkar amaçlı suç örgütünden ceza alanlara ise ön şart getirildi. Bu mahkumlar görüntülü görüşme ve görüşme süresinin uzatılmasına ilişkin haktan, ‘cezaevindeki tutum, davranış, eğitim ve iyileştirme faaliyetlerine katılma’ gibi durumları göz önünde bulundurularak İdare ve Gözlem Kurulu tarafından yapılacak değerlendirme sonucuna göre yararlanabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.