Çelik'ten af açıklaması: Son noktaya yaklaştık

Çelik'ten af açıklaması: Son noktaya yaklaştık

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik basın toplantısı düzenledi. Çelik "Eğer Cumhurbaşkanımız o gün, yaptığı konuşmada sayın Bahçeli'yi ya da MHP'yi kastedecek olsaydı; bizzat MHP'yi veya sayın Bahçeli'yi zikrederek konuşurdu" ifadelerini kullandı.

Danıştay’ın nisan ayında alıp ekim ayında tebliğ ettiği öğrenci andı kararı sonrası AK Parti ve MHP arasında başlayan gerilim, af ve ittifak tartışmalarına genişledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamalarının ardından, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik basın toplantısı düzenledi.

Af tartışmalarıyla ilgili açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Cumhurbaşkanımız imalarla konuşmayı sevmez. İma yollu MHP’yi ifade ettiğini söylemek Cumhurbaşkanımızı yeterince tanımamaktır. Cumhurbaşkanımız istese MHP’yi zikrederek konuşurdu. Baştan aşağı yanlış bir değerlendirmedir” dedi.

‘TEKRARLANMAMASI GEREKTİĞİNİ TEKRAR EDİYORUZ’

Çelik, açıklamalarına şöyle devam etti; “Cumhurbaşkanımızın hedef alınmasını reddediyoruz, kabul edilebilir bulmuyoruz. Cumhur ittifakının gerektirdiği siyasi nezakete uymamıştır. Diliyoruz, bundan sonra hassasiyet gösterilsin. Bu şekilde yorumlar üzerinden fikir tesis ederek bu yaklaşımlarla yürümenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu cümleler son derece kırıcı cümlelerdir. Biz bunun tekrarlanmaması gerektiğini ifade ediyoruz. Partimizde afla ilgili çalışma tamamlanmak üzere. Son noktayı koyunca Cumhurbaşkanımız açıklar. Son noktaya yaklaştık.”

‘CUMHUR İTTİFAKI’NIN ÖNEMİNİN ALTINI ÇİZİYORUZ’

İttifak süreciyle ilgili soruyu yanıtlayan Çelik “Her iki partinin de siyasi tecrübeleri var. Her siyasi gündemde anlaşacağız diye bir şey yok. AK Parti’nin siyasi politikaları bellidir. Cumhurbaşkanımız şahıslara karşı işlenen suçları affetme yetkisinin bizde olmadığını ifade etti. Cumhur İttifakı’nın kıymetinin altını çiziyoruz. AK Parti her yerde aday çıkaracaktır. Bir formüle varılıyor varılmıyor arkadaşlarımız görüşüyor. Mutabakat varsa birlikte hareket edilir” diye konuştu.

‘DANIŞTAY KENDİSİNİ HÜKÜMET YERİNE KOYMUŞTUR’

Danıştay’ın Öğrenci Andı kararıyla ilgili konuşan Çelik, “Danıştay bu kararı vererek kendi sınırları dışında karar verdi. Kendini hükümet yerine koymuştur. Yürütmenin takdir hakkını yok saymıştır. Takdir yetkisini bizzat kendisi kullanmıştır. Yasayı ve anayasayı alenen çiğnemiştir” dedi.

‘SUUDİLERLE PAZARLIK İDDİALARI GAYRİ AHLAKİ’

Cemal Kaşıkçı cinayetinde “Suudilerle pazarlık yapıldığı” iddialarına ilişkin soruyu yanıtlayan Çelik şunları söyledi: “Başsavcılık soruşturmayı yürütüyor. Pazarlık iddiaları gayri ahlakidir. Örtbas edilmek için gayret sarfedilmiş bir durumla karşı karşıyayız. Yapacağımız açıklamanın hakikatın üstünü örten bir açıklama olmaması için zamana ihtiyaç duyuluyor. Gerçek neyse açığa çıkması bizim namus borcumuzdur.”

AF POLEMİĞİ NASIL BAŞLADI?

MHP’in Meclis’e sunduğu af tasarısı, Cumhur İttifakı’nda polemiğe neden oluyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün “Şimdi birileri çıkarmış af, laf. Mağdur, mazlum ‘Affettim’ diyorsa o ayrı ama biz asla. O zaman adil, adaletle hükmeden iktidar olamazsınız. Biz rastgele cezaevine girenlere cezaevinin kapısını açamayız. Şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız?” açıklaması yapmıştı.

Bu açıklama, MHP’nin tepkisine neden oldu. Erdoğan’a yanıt veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Partimizi zan ve töhmet altında bırakmak asla doğru değildir. MHP’yi yüzeysel ve üstünkörü bir şekilde uyuşturucuyla, uyuşturucu suçuyla yan yana getirmek şayet art niyet değilse, kesinlikle isabetsiz ve itibarsız bir isnattır” açıklaması yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.