Çayhane barış için kuruluyor

Çayhane barış için kuruluyor

İstanbul Üniversitesi’nde “Bize düşen barışı var kılmaktır” diyen Çayhane bugün Edebiyat Fakültesi bahçesinde Barış etkinliği düzenliyor.

İstanbul Üniversitesi’nde öğrencilerin kurduğu Çayhane’de bugün gündem Barış.

Edebiyat Fakültesi bahçesine kurulup ücretsiz çay dağıtılan Çayhane'de etkinlik bugün saat 11.00’de başlayacak.

Üniversiteyi barış için verilen mücadelenin parçası haline getirmenin önemini vurgulayan Çayhane’de barış üzerine konuşulacak, müzik dinletisi de gerçekleşecek.

Nasıl bir barış?

Etkinliğin bildirisinde birçok ülkede süren savaşların “daha çok sömürü, daha çok eşitsizlik, daha çok ölüm” demek olduğu ifade edildi.

“Daha çok kar için insanın ve doğanın hunharca sömürülmesine dayanan, var olan güvencelerin tasfiyesini hedefleyen neoliberal politikalar, savaşı öylesine olağan ve sürekli bir hale getirdi ki; ödenen bedeller ne kadar büyük olsa da çoğu insan için yaşananlar TV’de 3-5 dakika ‘yüreğimizi kaldıran haber’ görüntülerinden öte bir anlam ifade etmiyor.”

AKP iktidarının politikalarını “devlet içeride ve dışarıda etkin müdahale kapasitesi yüksek bir savaş aygıtına dönüştürüyor” diyerek eleştiren bildiride iş cinayetleri, Roboski Katliamı ve Gezi’de hayatını kaybedenlere yer verildi.

“Eşitlik, özgürlük yoksa barış da yoktur. Bize düşen barışı var kılmaktır.”

“Bu barış ancak sömürü, tahakküm değil eşitlik üreten, rekabet değil dayanışma üzerine kurulu, eşit bir dünya özleminden beslenen kurucu bir güç olarak halkların ortaklaşa ördükleri bir mücadele ağıyla kurulacaktır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.