1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çavuşoğlu: Türkiye Akdeniz'de geri adım atmadı, Oruç Reis limana bakım ve ikmal için çekildi
Çavuşoğlu: Türkiye Akdeniz'de geri adım atmadı, Oruç Reis limana bakım ve ikmal için çekildi

Çavuşoğlu: Türkiye Akdeniz'de geri adım atmadı, Oruç Reis limana bakım ve ikmal için çekildi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de geri adım atmadığını, Oruç Reis gemisinin limana bakım ve ikmal için çekildiğini söyledi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’la gerilime neden olan Oruç Reis gemisinin Antalya limanına dönmesinin ‘geri adım’ olmadığını söyledi. Oruç Reis’in bakım ve ikmal için geri çekildiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Oruç Reis bakımda olduğu için NAVTEX yayınlanmadı. Gemi bakımdayken NAVTEX yayınlamanın anlamı yok. Bu bir geri çekilme olarak algılandı, muhalefet de böyle algıladı ama doğru değildir” dedi.

‘CHP ENERJİ BAKANLIĞI’NA SORSAYDI…’

NTV’ye konuşan Çavuşoğlu, Oruç Reis’in geri dönüşünü ‘taviz’ olarak değerlendiren CHP’ye şu yanıtı verdi: “CHP’nin sormadan ‘Geri adım’ demesi iç siyasete yöneliktir. Keşke önceden Enerji Bakanlığı’mıza sorsalardı, bakanlığımız izah ederdi.” Çavuşoğlu, Barbaros ve Yavuz gemilerinin sondajlarına devam ettiğini de ekledi.

‘YUNANİSTAN SEVILLA HARİTASINDAN VAZGEÇMELİ’

Dışişleri Bakanı, Yunanistan’la diyalog konusunda da, “Ön şartlarda diretirse biz de ön şartlarda bulunuruz. Ön şartlar yerine gelmeden de, görüştükten sonra da yerine getirebilirler. Yunanistan Sevilla haritasından vazgeçmediği sürece ve Türkiye kıta sahanlığına saygı göstermedikçe bu gerginlik bitmez” dedi. Çavuşoğlu, “Yunanistan küçük bir ülkenin kompleksi içinde hareket ediyor” diye konuştu.

‘YAPTIRIM KARARI BEKLEMİYORUM’

Çavuşoğlu, Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Fransa’nın AB nezdindeki yaptırım girişimlerini de değerlendirdi. “Yaptırım çalışmaları var. Fransa, Yunanistan ve Güney Kıbrıs tarafından… AB’nin birçok politikasını rehin alan iki şımarık üye” diyen bakan, şu ifadeleri kullandı: “Ne tür yaptırımlar olabilir diye bu 3 ülke çalışma yapıyor. Sonuçta oy birliğiyle alınır. AB içinde ‘yaptırım uygulanmasın’ diyen çok ülke var. 24-25 Eylül’de ben yaptırım kararı beklemiyorum. Ama olabilir de. Gemimize, kişilere yönelik olabilir. Geçmişte de böyle kararlar alındı. Biz kararlılığımızdan vazgeçtik mi? Hayır.”

‘TÜRKİYE DE BAZI KONULARI GÖZDEN GEÇİRİR’

Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin de AB’yle başta göç olmak üzere bazı meselelerdeki tavrını değiştirebileceğini söyledi: “Biz Avrupa’ya gidecek göçmenleri durdurmama kararı aldık ve bu karar halen geçerli. Göçle ilgili konularda AB üzerine düşen görevi yapmalıdır. Türkiye ile AB arasında, AB gerginlik yaratmak istiyorsa o zaman sadece göç konusu değil aramızdaki ilişkilerin ya da üzerindeki konular gözden geçirilir. Ama AB bu konuya gelmeyecektir diye düşünüyoruz. Üyelik sürecinde ciddi bir tıkanma yaşanıyor.”

‘MACRON’A ÜZÜLÜYORUM DA’

Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Doğu Akdeniz krizine müdahil olmasını da şu sözlerle değerlendirdi: “Macron dürüst bir siyasetçi değil. Sağduyuyu kaybetti, dengesi bozuldu. Libya’da sahada desteklediği darbeci kaybetti. Suriye’de önemli aktör olmaktan çıktı. Üzülüyorum da. Ama bu Fransa’nın yanlış politikaları sayesinde. Fransa şuan Almanya’ya rağmen AB’nin liderliğine oynuyor. Fransa rol almaya çalışıyor. Fransa’nın ismi konuşulduğunda herkes gülmeye başlıyor. Konumunu da zayıflatıyor. Normandiya 7’lisini topladı ama destek alamadı. Oradaki ülkeler Türkiye’nin değerini bilen ülkeler. İyi geçinmek isteyen ülkeler.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.