Çaresizlikten mücadele, baskılardan direniş yaratan bir halkın fotoğrafı

Çaresizlikten mücadele, baskılardan direniş yaratan bir halkın fotoğrafı

‘Kürdonotlar’ dönüp aynaya baktıklarında, ”İyi Kürdü düşman öldürdü, kötü Kürdü de biz öldürürsek, yeryüzünde Kürt kalmaz!” diyen Nemir Mela Mistefa Barzani’nin direniş ruhunu anlamadıklarını kendileri de göreceklerdir.

ÖZCAN KIBIYIK*

Dünyanın harikalarından biri olarak kabul gören, Efes’teki Artemis Tapınağı’nın zorlu ve meşakkatli inşası yüz yirmi yıl sürdü. Milattan önce 356 yılında, bir gecede bu devasa insanlık anıtı, koca bir kül yığınına döndü. Bu tarifsiz güzellik ve emek abidesi bir gecede kundaklanmıştı. Ve bu kundaklamayı kimin ya da kimlerin tasarladığı asla bulunamayacaktı. Artemis Tapınağı’nı yakarken yakalanan Herostratus bu eylemini tarihe geçmek istediği için yaptığını söylemişti. Ve geçti de...

Aradan geçen yüzyıllardan sonra bile hala  Artemis Tapınağı’nın hazinli tarihini  merak eden herkesçe Herostratus ismi bir şekilde zikredilir. Hatta bazı biliminsanlarınca kullanılan “Herostratus Sendromu/Kompleksi” bu olayın faili olan Herostratus’un isminden gelmektedir. Muhtemeldir ki Herostratus’un akrabaları ve yakın çevresi de Artemis Tapınağını’nın yapımında emek harcamış, ter dökmüşlerdir. Ama koca bir abideyi tarihe geçme egosuna kurban edip, kül yığınına çevirmekten geri durmadı.

***
Kürdonotlar...

Sanal ortamda yeni ortaya çıkan bir terimdir ‘Kürdonot’. Daha çok Mesud Barzani çizgisi üzerinden Türkiye’deki Kürt Hareketi’ne her şart ve durumda ‘eleştiri’ getiren ‘cool’ gençlerden oluşuyor ‘Kürdonotlar’

Bundan bir yirmi yıl öncesinde “Ortadoğu’nun en politik halkı kimlerdir?” sorusuna verilecek cevap, hiç kuşkusuz ki ”Tabiki İsrail işgali ve kıyımlarına karşı direnen Filistin halkıdır” cevabını veren herkes, şu an Ortadoğu coğrafyasının en politik ve güncel halkı olarak Kürtleri gördüklerini söylemekteler. Ki Ortadoğu coğrafyasının her yerinde, mevzu bahis olan her denklemde ekseriyetle Kürtlerin ve Kürt hareketlerinin isminin anılması, muhtemel tavırlarının tartışılması tesadüfi değildir. Mesela Türkiye’de yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Kürt Hareketi’nin tutumu her kesimce dikkatle takip edilmesi, bunun sadece bir örneğidir.

Karman çorman, at izinin it izine karıştığı bu coğrafyada, olup bitenleri yakından takip eden herkes, bilhassa birinci dünya savaşından sonra bin yıllardır yaşadıkları öz yurtları dört ülke arasında paylaştırılan Kürtler de kendi aralarında hararetli tartışmalar yapıyor şu aralar. Ama alışılmışın dışında...

***
Tarih sahnesine çıkan bir halkın fotoğrafı!

Kuzeyli Kürt hareketi-Güneyli Kürt Hareketi tartışması (kavgası) Facebook ve Twitter mecralarında enteresan boyutlara ulaşmış durumda. Her birinin ailesi yıllardır süren savaşta bir şekilde etkilenmiş, bedel ödemiş bu insanların tartışmalarına şahit olurken aklıma, Herostratus’un yukarıda anlatmaya çalıştığım, tarihe geçme egosu uğruna bir dünya harikasını yakma şuursuzluğu geliyor. ”Çaresizlikten mücadele, baskılardan direniş yaratan bir halkın fotoğrafı bu olmamalı!” diyorum. Hele ki, yeryüzünde sadece halk olduğu için sahip olması gereken haklara ulaşmaya bu kadar yakın bir dönemde asla olmamalı! Bu depedüz brakuji/kardeş katlidir.

Bu yazıyı yazdığım sırada bile, “Kürdonotlar” Rojava direnişini itibarsızlaştırmaya devam ederken,”TSK Rojava sınırında bir genci DAHA katletti.” haberini geçiyor ajanslar. Tam da bu yüzden ‘brakuji/kardeş katli’ diyorum bu tartışmalara.

***
Irak’ın en büyük ikinci kenti olan Musul’u bir günde zapt eden, öncesinde Rojava’da hezimete uğrayan IŞİD çetelerinin tehdidi ve korkusu bütün bölgeyi kasıp kavuruyor. Rojava halklarının mücadelesine zarar veren, IŞİD’li dinci çetelerden çok, son günlerde artan  bu ‘Kürdonotlar’ diye anılmaya başlanan ve sanal ortamda siyasi analizler ‘kasan’  kuzu görünümlü kurtlar oluyor. Rojava direnişinden sonra iyice renkleri belli olan bu güruhun, şu günlerde yaptıkları ve söylemleri tarihte ‘brakuji/kardeş katli’ olarak yerini alacaktır. Efes’teki Artemis Tapınağı’nın akibetini merak edip, Herostratus ismini öğrenecek her Kürt’ün de, Herostratus Sendromu/Kompleksi’ni öğrenen Kürtlerin de aklına ilk  bu ‘Kürdonotlar’ gelecek.

***
‘Kürdonotlar’ dönüp aynaya baktıklarında, ”İyi Kürdü düşman öldürdü, kötü Kürdü de biz öldürürsek, yeryüzünde Kürt kalmaz!” diyen Nemir Mela Mistefa Barzani’nin direniş ruhunu anlamadıklarını kendileri de göreceklerdir.

* ÖĞRENCİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum