'Canlı şehitler' Musul'a hareket etti!

'Canlı şehitler' Musul'a hareket etti!

Hewlêr'de peşmergenin canlı şehitler ismi verilen gönüllü birliği bölgesel kürt yönetimi sınırını korumak için Musul'a doğru hareket etti

IŞİD'in ele geçirdiği Musul'da belirsizlik sürerken, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na baskın yapan örgüt, aralarında Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın da bulunduğu 49 kişiyi halen rehin tutuyor. 

Aralarında iki bebeğin de bulunduğu rehinelerin bırakılması için Türkiye'nin girişimleri sürerken, IŞİD militanları rehineleri Musul Valiliği binasına götürdü.
 
Türkiye'nin Başkonsolosluk'ta rehin alınanların bırakılması için dün Kerkük'ün ileri gelen aşiret liderini devreye soktuğu ileri sürüldü. Türkiye'nin aşiret liderleri aracılığıyla IŞİD'e ulaştığı ve rehinelerin serbest bırakılması için temaslarını sürdürdüğü belirtildi.
 
IŞİD tarafından rehin alınan Musul Başkonsolosu ve konsolosluk görevlilerinin geri getirilmesi için Hewlêr'de hazırlanan araç konvoyu da bugün Duhok'a gitti.Konvoyun, Türkiyeli rehinelerin serbest bırakılması halinde Musul'a girip konsololuk personelini alacağı ileri sürüldü.

PEŞMERGE'NİN CANLI ŞEHİTLER BİRLİĞİ MUSUL'A GİTTİ
 
IŞİD'in Musul'da kontrolü tamamen ele geçirmesinin ardından Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırlarında üst düzeyde güvenlik önlemleri alındı. Peşmerge güçlerinin en seçkin birlikleri olan ve Zerevani ismiyle tanınan özel kuvvetlerin tamamı, Musul ve Kerkük'ün Kürt bölgesi sınırına gönderildi.
 
Saddam Hüseyin döneminde Baas rejimine karşı savaşan ve yaralandıkları için geri hizmete alınan eski peşmergeler de IŞİD'in Musul'da kontrolü ele geçirmesinin ardından gönüllü olarak yeniden silahlandı.
 
Kendilerine Canlı Şehitler Birliği diyen ve sayılarının 500 civarında olduğu öğrenilen eski peşmergelerin çoğunun keskin nişancı tüfekleri taşıdığı görüldü.
 
Kürt güçlerinin profesyonel asker kıyafeti kullanmaya başlamasından yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez peşmerge kıyafetlerini giyen Canlı Şehitler Birliği, bugün Musul'a hareket etti. Musul çevresindeki Kürt yerleşim bölgelerine yerleşeceklerini ve Kürdistan sınırlarını IŞİD'e karşı koruyacaklarını söyleyen eski peşmergeler, "Amacımız büyük bedeller ödenerek belirlenen Kürdistan sınırlarını korumak. IŞİD'in Kürdistan sınırlarına saldırması olasılığına karşı gönüllü olarak örgütlendik ve sakladığımız silahlarımızı çıkardık. Uzun yıllardar giymediğimiz peşmerge kıyafetlerimizi giyerek cepheye gitmeye karar verdik. Yıllar önce Saddam'a karşı savaşırken yaralanmıştık. Ancak bu kez yaralanmaya değil şehit olmaya gidiyoruz. Amacımız sınırlarımızı ve Kürt halkını korumak için şehit olmak. Bunun için de birliğimizin adını Canlı Şehitler olarak belirledik" dedi.
 
Peşmerge özel kuvvetler birliği Zerevani askerlerinin de eşlik ettiği eski peşmergeler, daha sonra Hewlêr karayolundan araçlarla Musul'a hareket etti. Eski peşmergelerin bölgede inceleme yaparak zayıf bulunan sınır hattında takviye destek olarak Kürt yerleşim bölgelerini IŞİD'e karşı koruyacağı öğrenildi.

MUSUL'DAN GÖÇ DEVAM EDİYOR

5 günden bu yana Musul'dan Kürt bölgesine yönelik yaşanan göç bugün de devam etti. Aralarında bölgedeki arapların da bulunduğu Musullular gruplar halinde Kürt bölgesine sığınmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi de göçün devam etmesi üzerine Musul'a yakın Hasır sahasında bir transit geçiş kampı yaptı. 109 aile olmak üzere 577 kişiyi barındırabilecek kamp için BM görevlileri bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Kampta kalanların ihtiyaçlarını belirleyen BM görevlilerinden Caterina Robinson, "Burası bir transit geçiş kampı olacak. Buraya gelenlerin tüm ihtiyaçlarını Kürdistan hükümeti ile birlikte karşılamaya çalışıyoruz. Buraya ileriki aşamalarda 500 çadır daha kurmayı planlıyoruz" dedi.

MUSUL'A DÖNENLER VAR

Bu arada Musul'a yapılan hava saldırısından korktukları için kaçan yaklaşık bin kişinin de geri döndüğü öğrenildi. Hewlê'e sığınan ve bir süre burada kalan bazı ailelerin de Musul'a geri dönmeye başladıkları gözlendi.

PEŞMERGE VE IŞİD YİNE ÇATIŞTI

Bu arada Musul'un Kürt yerleşim bölgelerinde Peşmerge Özel Kuvveti Zerevani ile Irak Şam İslam Devleti güçleri arasında bugün öğlen saatlerinde yeniden çatışma başladı. Bölgedeki kaynaklar IŞİD güçlerinin ikinci kez Peşmerge ile çatışmaya girdiğini ve geri püskürtüldüğünü söyledi. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani de yeniden bir emir yayınlayarak peşmerge kuvvetlerinin olası bir saldırıya karşı insiyatif kullanarak Kürdistan sınırlarını korumasını istedi. Kerkük'ün dış mahallelerinde de Kürt güvenlik güçleri ile IŞİD militanları arasında yer yer çatışma yaşandığı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum