Çandarlı termik santral tehdidinde

Çandarlı termik santral tehdidinde

İzmir’in kuzey bölgesinde yapılması planlanan termik santral projelerine bir yenisi daha eklendi. Dikili'ye bağlı Çandarlı Beldesi'nde Ege Yıldızı Doğalgaz Elektrik Üretim A.Ş aracılığıyla bir termik santral kurulması planlanıyor.

İzmir’in kuzey bölgesinde yapılması planlanan termik santral projelerine bir yenisi daha eklendi. Dikili ilçesinin Çandarlı Beldesi'nde Ege Yıldızı Doğalgaz Elektrik Üretim A.Ş. aracılığıyla bir termik santral kurulması planlanıyor.

Proje ile ilgili bakanlığa başvuru yapan şirket termik santral, düzenli kül depolama alanı ve derin deniz deşarjı için çalışmalarına başlarken, projenin yapılacağı bölge İzmir'in önemli turizm alanlarından biri olan Çandarlı Tatil Köyü’ne bin 500, Ayyıldız Sitesi’ne ise bin metre uzaklıkta yer alıyor.

Öte yandan toplam 23 hektarlık alanda yapılacak termik santralde yılda 1 milyon 583 bin 250 ton kömür, yardımcı yakıt olarak ise doğal gaz ya da fueloil kullanılacak.

Santralden çıkan küller için ise Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’ne ait Kestel Barajı’na sadece 750 metre uzaklıkta yapılacak kül depolama alanına dökülecek.

Şirket sahipleri doğa katliamlarıyla tanınan isimler

Yapılacağı bölgede ekolojik yaşam, yeraltı ve yerüstü suları ile turizmi yerle bir edecek bu termik santral projesinin sahipleri ise dikkat çekiyor. Projenin sahibi Ege Yıldızı Doğalgaz Elektrik Üretim A.Ş. şirketinin yöneticisi İzmir takımlarından Göztepe Spor Kulübü’nün Başkanı İşadamı Mehmet Sepil iken, ortakları arasında ise İstanbul’da yapımı süren üçüncü köprü inşaatında doğa katliamlarına imza atan İbrahim Çeçen’in oğlu Murat Çeçen yer alıyor.

'Turizme ciddi bir tekme vuracak'

Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel, önemli tarım alanlarının bulunduğu Çandarlı ovasına su veren Bakırçay'ın, denize Termik santralin yapıldığı bölgede döküldüğünü belirterek, balıkların üreme alanı ve Bakırçay'ın bir kolu olan Sarı Azmak deresinin ciddi bir tahribat göreceğini söyledi. Termik Santralin dünyanın terk ettiği bir teknoloji olduğunu söyleyen Engel, turizm bölgesi olan Çandarlı Tatil Köyü'ne Bin 500 metre gibi kısa bir mesafede termik santral yapılmasının oradaki turizmi ve insanları son derece kötü etkileyeceğinin altını çizdi.

271 bin 105 ton uçucu kül!

Bölgede zeytin ağaçlarının bulunmasından kaynaklı zeytincilik faaliyetinin de çok yaygın olduğunu belirten Engel, tarım arazilerinin de yapılacak termik santralle birlikte yok olacağını söyledi. Termik santralden çıkan küllerin ise Bergama'nın merkezine çok yakında bulunan Kestelli Barajı'na taşınacağını belirten Engel, "Atıkları, uçucu külleri de Bergama'ya taşıyacaklar. Kestelli Barajı'na yani 750 metre kuş uçumu bir mesafeye taşıyacaklar. Bakanlığa verdikleri dosyada da belirttikleri gibi yıllık 271 bin 105 ton uçucu kül ve taban küllerini kamyonlarla Çandarlı yöresini batırdıkları yetmezmiş gibi Bergama merkezine çok yakın bir alana depolayacaklar. Nereden bakarsanız bakın bu projenin bölgeye verdiği zarar getirisinden çok daha fazla olacaktır" diye kaydetti. Engel, projenin iptal edilmesi için mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. 

'Çandarlı körfezi felaketlerle karşı karşıya kalacak'

Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü Ahmet Karaçorlu ise binlerce insanın kıyılarından ve yerleşiminden yararlandığı Çandarlı'ya termik santral gibi böylesine çarpık bir uygulamanın felaketten başka bir şeyi getirmeyeceğini ifade ederek, "Binlerce insanın Çandarlı kıyılarından ve Çandarlı yerleşiminden yararlanabildiği kesinlikle gözden uzak tutulmamalı ve yok sayılmamalıdır. Yerleşim alanına bu kadar yakın olan bu kömürlü termik santral uygulaması soğutma suyunu denizden almayı tasarladığı için Çandarlı Körfezi'nin deniz suyunun yeni felaketlerle karşı karşıya kalacağı bir başka korkunç durumdur" diye konuştu.

'Doğanın katledilmesine izin verilmemelidir'

Daha öncede aynı bölgenin Çandarlı Limanı gibi bir felaketle karşılaştığını ifade eden Karaçorlu, bu durumun o bölgedeki tarımsal alanlarda ve turizm alanlarında yeterince tahribat yarattığını söyledi. Dünyanın terk ettiği bu termik santral uygulamasının ülkede de derhal iptal edilmesi gerektiğini vurgulayan Karaçorlu, "Dünyanın terk ettiği termik santral uygulamaları artık ülkemizin hiçbir bölgesinde, hiçbir şekilde gündeme gelmemelidir. Daha önce tasarlanmış tüm projeler derhal iptal edilmelidir. Ülkemiz doğasını öncelikli gündem maddelerinden biriside budur. Bu konuda da bilimsel yasal ve toplumsal girişimler elbette sürecektir. Doğanın katledilmesine izin verilmemelidir" ifadesinde bulundu.

CİHAN BAŞAKÇIOĞLU / DİHA

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.