Canan’dan o habere tepki: Heyette AKP'li Özbek de vardı

Canan’dan o habere tepki: Heyette AKP'li Özbek de vardı

Bazı basın-yayın organlarında Yüksekova’da barış için temas gösteren sivil insiyatifi hedef alan haberlere eski vekil Esat Canan sert tepki gösterdi. Canan, "Başarı elde edebilseydik, inanıyorum bu çalışma bir çok yerde örnek olabilirdi" dedi.

ZEKİ DARA / YÜKSEKOVA HABER

HAKKARİ - Yüksekova’da kurulan barikat ve kazılan hendeklerin operasyon yapılmadan kaldırılması için çaba gösteren sivil inisiyatif ile ilgili bazı yayın organlarında çıkan habere HDP Hakkari eski milletvekili Esat Canan ile AKP Hakkari eski milletvekili A. Muttalip Özbek tepki gösterdi.

Bazı basın-yayın organlarında ‘PKK için aşiret reisleri koridor talep etti’ haberini yalanlayan Canan, “O haberin gerçekle yakından bir ilgisi yok. Güvenlik kaynaklarından alınmış bu haber bir kurgu ve senaryodur. Amacımız Yüksekova ilçemiz yıkılmadan, insanlar ölmeden, çatışmalar yaşanmadan halk olarak bu süreci barışçıl bir şekilde geçiştirmeye yönelik bir çabaydı” dedi.

'HABER YAPILIRKEN GÖRÜŞÜMÜZE BAŞVURULMASI GEREKİYORDU'

Girişimlerinin hiçbir siyasi yönü olmadığını belirten Canan, “Siyasetle alakası olmayan halk kaynaklı tarafsalız bir oluşum. Bazı haber ajanslarına düşen haberlerde bizim amacımızın saptırıldığı gerçekle hiç birilisi olmayan bir haberin yayınlandığını gördük. Bunu kabul etmiyoruz. Bu kurgudur. Senaryodur. Bu haber yapılırken bizim görüşümüze başvurulması gerekirdi. Görüşmelerimize başvurulmadan yapılan bir haber gerçekleri yansıtmıyor.” ifadelerini kullandı.

i-1-20160313224817-001.jpg

'ÇABALARIMIZ YARIDA KALDI'

Yerel düzeyde çabalarının olduğunu kaydeden Canan, “Yüksekova’da çatışma olmaması için kaymakamla vali ile görüştük. Onlar da girişimlerimizin olumlu olduğunu söylediler. Bunun ardından ilçede YPS’lilere çağrımız oldu. Bizim bu yöndeki çağrımız devam ederken sokağa çıkma yasağı konuldu. Yasakla birlikte sonuç alamadığımız için çalışmalarımız yarıda kaldı.” şeklinde konuştu.

'HEYETTE AKP'Lİ ÖZBEK DE VARDI'

Sivil inisiyatifin içinde her kesimden insanlarıjn olduğunu vurgulayan Canan, “Bu oluşumun içinde AKP’nin eski milletvekili olan A. Muttalip Özbek de vardı. Bu oluşumda yer alanlar siyasi kimliğinden bağımsız bir şekilde hareket etme çabası içindeydi. Aramızda esnaflar, kanaat önderleri, öğretmenler ve herkesimden insanlar vard. Bu konuda bir başarı elde edebilseydik. İnanıyorum bu çalışma bir çok yerde örnek olabilirdi. İnanıyorum bu ülkede kimse insanların ölmesini istemez. Hala çatışmaların önüne geçebilmek için umutluyuz ancak en büyük sorun ilan edilen sokağa çıkma yasağıdır” değerlendirmesinde bulundu.

İlçede dün akşamdan beri bombardımanın sürdüğünü ve mahsur kalan sivillerin bulunduğunu aktaran Canan, bu şartlarda onlara müdahale etmenin de çok zor olduğunu kaydetti.

ÖZBEK: BU HABER, BARIŞI İSTEMEYENLERİN KURGUSUDUR

Konu ile ilgili iddialar üzerine görüştüğümüz AKP eski Hakkari Milletvekili A. Muttalip Özbek  de, “Biz kaymakam bey ile görüştük. Sivil inisiyatif olarak amacımız Yüksekova halkının sesi olabilmekti. Kanaat önderlerinin talebini  bu oluşum insani amaçla vicdanımızın sesini dinleyerek bu oluşumun içinde yer alıp katkı sunduk. Bu barışı istemeyenlerin kurgusu olabilir. Bunun dışında herhangi bir amacımız veya gayemiz yok” ifadelerini kullandı.

i-1-20160316221129.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum