Cam işçilerine HDP'den destek

Cam işçilerine HDP'den destek

HDP ve birçok kurumun temsilcilerinden oluşan bir heyet bugün saat 12:30'da Şişecam ve hemen ardından Trakya Cam ve Otocam işçilerinin grevlerini ziyaret edip sonuna kadar sizinleyiz mesajını yerinde verdiler.

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ,Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ile birlikte Çorlu ve Lüleburgaz Emek Partisi teşkilatları ile Kırklareli HDK Gençlik Meclisi'nin de aralarında bulunduğu bir heyet bugün saat 12:30'da Şişecam ve hemen ardından Trakya Cam ve Otocam işçilerinin grevlerini ziyaret edip sonuna kadar sizinleyiz mesajını yerinde verdiler.

Selma Gürkan, işçilere hitaben yaptığı konuşmasında "Sizin greviniz Türkiye işçi sınıfına umut vaadeden bir grevdir. Sizlerin 66'da Paşabahçe- Beykoz grevinde olduğu gibi, bu grevinizde de büyük kazanımlarla, zaferle ayrılacağınızı ümit ediyoruz. İmkanlar el verdiğince daima sizin yanınızda yer alacağız. Açlık sınırında yaşamayı sizlere reva gören düzenden birlikte hesap soracağız. siz biz diye bir şey yok. Biz bir bütünüz. Sermayeden "biz" olarak hesap soracağız. İş ve ekmek mücadelesini birlikte vereceğiz." diyerek konusmasini sonlandirdi.

Ardından Levent Tüzel: "Emegi yaratan var eden carklari donduren iscilerin emekcilerin yasam kosullari kaybolup gidiyor. Sisecam iscilerinin ekmek ve ozgurluk mucadelesinin her zaman yanindayiz. Sermayenin kasalari sizlerin alın teriyle büyüyor. Basbakan utanmadan cay - simit hesabını yapıyor. 846 lirayı bulamayanlar da var diyor. Yani sizi işsizlikle tehdit ediyor. Bütün patronlar "isci bana nasil ucuza ''mal'' olurun derdindeler. Bu ters orantılı düzeni değiştirmek icin Hdp ve Emep olarak sizin yanınızdayız. Grevinize dört elle sarılıyoruz. Turkiyenin her yerindeki işçiler icin grev bir "nefes"tir. "Hayat suyudur." Bu koca koca fabrikalarda bile belki de yarın öbür gun daha ucuza üretim yapacagini düşünerek taşeronu getirebilirler. Bunlarda oyun cok, grevnizi krmak icin ellernden geleni yapacaklardr. Bu yüzden direncinizi kırmadan grevinizi devam ettirmeniz onemli. Bu süreç icinde sendikalarimiza sahip çıkmak, bu sorumlulukla denetlemek sizlerin işidir" açıklamalarında bulundu.

Bu açıklamaların ve sohbetin ardından "sermayeden hesabı emekçiler soracak" , "açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz!" şeklinde sloganlar atıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.