Bütün polislere soruşturma başlatıldı, silahlarına el konuldu

Bütün polislere soruşturma başlatıldı, silahlarına el konuldu

Acapulco'da, uyuşturucu çetelerine bilgi verdikleri düşüncesi ile bütün polis memurları hakkında soruşturma başlatıldı ve silahları alındı. Şehirde asker ve eyalet polislerinin devriye gezeceği bildirildi.

Meksika’daki tatil beldesi Acapulco’da, uyuşturucu çetelerinin polis teşkilatına sızdığı kaygısıyla kentteki tüm polis memurları hakkında soruşturma başlatıldı.

Kentte görevli tüm polis memurlarının silahlarına el konuldu. Acapulco’da eyalet polisi ve askerler devriye gezecek. Soruşturma kentte iki üst düzey polis yetkilisinin cinayetle suçlanmasından sonra başlatıldı.

Zengin ve ünlü kişilerin rağbet etmesiyle ün kazanan Acapulco, son dönemde uyuşturucu çetelerinin kontrolüne girdi ve cinayetler arttı. Amerikan gazetelerinin “Meksika’nın cinayet başkenti” dediği Acapulco ülkede en fazla cinayet işlenen yer oldu. Cinayet oranı 100 bin kişide 103’e çıktı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Mart’ta yayımladığı turizm uyarısında Acapulco’nun bağlı olduğu Guerrero eyaleti, Suriye, Irak ve Afganistan’la aynı kategoride yer aldı. Eyalette uyuşturucu çeteleri eroin üretimi için haşhaş yetiştiriyor.

EĞİTİMLERİ YETERSİZ, MAAŞLARI DÜŞÜK

Meksika polis yetkilileri, Acapulco’daki soruşturmanın polis memurlarının mesleki eğitimlerinin yetersiz ve maaşlarının düşük olması nedeniyle çeteler tarafından hedef alınabileceği kaygısıyla başlatıldığını açıkladı. Çetelerin polise kendilerine çalışması için para teklif ettiği ve bunu reddeden memurları öldürmekle tehdit ettiği belirtiliyor. (BBC Türkçe)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.