Burdur'da katliam kınaması

Burdur'da katliam kınaması

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde okuyan yurtsever ve sosyalist öğrenciler basın açıklaması yaparak Rojava’da IŞİD çetecileri tarafından yapılan katliamları kınadı.

HABER MERKEZİ - Merkez kampusta bir araya gelen öğrenciler burada, Rojava’daki katliamda yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu. Ardından basın açıklaması yapan öğrenciler Suriye’de Esad rejiminin tekçi, baskıcı ve yasakçı politikalarıyla uluslararası güçlerin müdahalesiyle Suriye’nin kan gölüne dönüştüğünü belirtti.

Açıklamada Suriye’nin en istikrarlı bölgesi olan Rojava’nın çetelerin hedefi haline getirildiği belirtilerek “Suriye halklarıyla hiçbir bağı olmayan dış ülkelerin beslemesi örgütlemesi olan IŞİD ve benzeri çeteler her gün yeni bir katliam gerçekleştirmektedirler. Katliamcı ve kirli yüzlerini saklayarak İslam dinini kendilerine maske olarak kullanan insani hiçbir değerden nasibini almamış, kendileri dışında herkesi düşman gören çocuk, kadın demeden insanları vahşice katleden bu çeteler katliamlarına Serêkaniye katliamını eklemişlerdir.

Suriye’nin dışından gelen ve Rojava’yı kan gölüne dönüştürmek isteyen bu çetelere yapılan her yardım yeni bir katliama zemin sunmaktadır. Bunun için öncelikle Rojava halkına yönelik uygulanan ambargo, hendek ve kuşatma politikalarına son vermelidir” denildi.

Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar başta olmak uluslar arası güçleri çetelere verdikleri desteklerden vazgeçmeye çağıran açıklamada Rojava’daki katliamın bütün insanlığa karşı yapıldığı belirtildi.

AKP Hükümetinin bu katliamda sorumluluk sahibi olduğuna da değinilen açıklamada “Rojava halkına sıkılan her kurşun barış ve demokrasiye sıkılmıştır. Türk devleti Suriye’de İslam adına katliam yapan çeteleri eğitmekte ve her türlü lojistik desteği vererek katliamlar yapılmasını sağlamaktadır. Ambulanslarla silah sevkıyatı, MİT’in kontrolünde gönderilen tırlar dolusu silah ve cephanelikle Rojava’da katliamlar yapmaktadır.  İsrail’in mazlum Filistin halkına uyguladıklarını, Türk Devleti de Kürt halkına karşı uygulamaktadır. İsraili katliamcı olarak niteleyen Türk devletinin İsrail’den hiçbir farkı kalmamıştır. Tarihte halkların arasına örülen duvarların hiçbir geçerliliği olmadığı gibi Kürdistan halkları arasında örülen duvarların da hiçbir meşruiyeti ve geçerliliği olmayacaktır. Türkiye devleti barış ve çözüm sürecini ilerlemesini gerçekten istiyorsa karakol ve kalekol inşasında biran önce vazgeçmeli, Rojava halkıyla iyi geçinip yürüttüğü politikalardan bir an önce vazgeçmelidir” denildi.

Açıklamanın sonunda Rojava halklarının destekçisi olduklarını belirten öğrenciler sloganlar atarak dağıldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.