1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Buldan'dan Erdoğan'a: Dolmabahçe'de o bakanları sen yanımıza gönderdin
Buldan'dan Erdoğan'a: Dolmabahçe'de o bakanları sen yanımıza gönderdin

Buldan'dan Erdoğan'a: Dolmabahçe'de o bakanları sen yanımıza gönderdin

Son mitingini Iğdır'da yapan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, "Çözüm Süreci'nde, bu ülkede huzur vardı, güven vardı" dedi.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Çözüm Süreci’nde  Dolmabahçe deklarasyonunu hatırlatarak, o toplantıya katılan iki bakanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirildiğini söyledi.

Iğdır’da bugün miting düzenleyen Buldan, “Sevgili halkımız, ilk mitingimizi Cizre’de yapmıştık. Final mitingimizi Iğdır’da yapıyoruz. Bu benim son mitingim” dedi. Mitinge katılanlara “Iğdır bugün bir başka güzel. Iğdır’ın kadınları, gençleri, Iğdır’daki Kürtler, Azeriler, Terekemeler, Türkler bugün bir başka güzel” diye seslenen Buldan, AK Parti iktidarının 31 Mart’ta gidici olduğunu söyledi.

‘SÜREÇTEN ONUR DUYUYORUZ’

Buldan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dolmabahçe Mutabakatı ile ilgili açıklamalarına ise şöyle yanıt verdi: “Bizden barış istediğimiz için, demokrasi dediğimiz için, adalet dediğimiz, hukuktan bahsettiğimiz için korkuyorlar. Onun için dün Tayyip Bey bir kez daha Dolmabahçe Mutabakatı’nı ve Çözüm Süreci’ni hedef olarak gösterdi. Oysa herkes biliyor ki 2011 ve 2015 yıllarında başlayan Çözüm Süreci’nde, bu ülkede huzur vardı, güven vardı. Bu ülkede insanlar yarınlarına, geleceğe güven içinde bakıyordu. Kimse yaşamını yitirmiyordu. Ancak o süreci bozdular, bozmakla da kalmayıp o süreci inkar ettiler. Yaptıklarını, görüşmelerini inkar ettiler. Dolmabahçe Sarayı’nda biz kimin bakanlarıyla görüştük? O bakanlar bizim değil, AKP’nin bakanlarıydı. Sen gönderdin yanımıza, o açıklamayı birlikte yapmamız için. Biz, kendi kendimizle görüşmedik. Biz o süreçte AKP heyetleriyle görüştük. Recep Tayyip Erdoğan’ın Çözüm Sürecini inkar etmesi, kendi iktidarını korumak, kendi iktidarını ayakta tutmak için, bugün özellikle milliyetçi cepheden oy alabilmek için o süreci inkar etmesi büyük bir hadsizliktir. Bizler o süreçten büyük bir onur duyuyoruz. Çünkü, o süreçte gençlerimiz yaşamını yitirmiyordu. Ne bir asker ne bir polis ne de bir sivil yaşamını yitirdi. Ne mutlu bize ki o süreçte vardık, o sürece katkı sunduk! Biliyorlar ki barış olsaydı yolsuzluk, hırsızlık yapamayacaklardı. Barış olsaydı, ellerinde sopa ile bu ülkeyi yönetemeyeceklerdi. İşte inkarlarının sebebi budur. Reddetmelerinin nedeni budur!”

AKP-MHP-İYİ PARTİ BİR ARAYA GELDİLER’

Iğdır’da belediyeyi HDP’nin yönettiğine dikkat çeken Buldan, “Hepimiz tanık oldunuz, belediye eşbaşkanlarımız hiçbir ayrım yapmadan, bu belediyenin kapılarını herkese açık tuttu. Kürtlerin, Türklerin, Azerilerin, Terekemelerin, dışarıdan gelenlerin, herkesin belediyesidir. Bu birliktelikten rahatsız olanlar var, birleşenler var. AKP-MHP-İYİ PART bir araya geldiler. Ancak bu oyun tutmayacak. Haklarımız buna izin vermeyecek. Onların HDP’ye karşı birleştiklerini biliyoruz. Ama bu, halklarımızın 31 Mart’ta yapacağı tercihle mutlaka bozulacak.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.