Buldan: Tecritle Kürt halkı yıldırılmaya çalışılıyor

Buldan: Tecritle Kürt halkı yıldırılmaya çalışılıyor

YAKAY-DER İstanbul Şubesi'nin 7'inci Olağan Kongresi'nde konuşan HDP İstanbul Milletvekili ve İmralı Heyeti üyesi Pervin Buldan, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik ağırlaştırılan tecritle Kürt halkının yıldırılmaya çalışıldığını belirtti.

İSTANBUL - Yakınlarını Kaybedenler Derneği (YAKAY-DER) İstanbul Şubesi, 7'inci Olağan Kongresi'ni HDP İstanbul Milletvekilli ve İmralı Heyeti üyesi Pervin Buldan'ın katılımıyla HDP Bağcılar İlçe Örgütü binasında gerçekleştirdi.

Yapılan saygı duruşu ve divan seçiminin ardından kongrenin açılış konuşmasını yapan YAKAY-DER İstanbul Şubesi Eşbaşkanı Welat Demir, yıllardır bir arada mücadele verdiklerini belirterek, YAKAY-DER'in Buldan'ın çalışmaları neticesinde kurulduğunu hatırlattı.

Mücadelenin zamanla geniş kitlelere yayıldığını kaydeden Demir, bugün aralarına Suruç ve Ankara katliamında yaşamını kaybedenlerin ailelerinin de katıldığını söyledi.

Demir'in ardından konuşan YAKAYDER üyesi aileler, birlikte mücadele mesajı verdi.

Ardından kongrede konuşan HDP İstanbul Milletvekili ve İmralı Heyeti Üyesi Pervin Buldan, milletvekillerinin neden direniş bölgelerinde olmadığı yönündeki eleştirilere, "10 milletvekilimiz Cizre'de, 10'u Sur'da 10'u Nusaybin'de, 3'ü Ankara'da açlık grevinde bir tanesi Kadıköy'de kadınların yanında biri de burada. Biz sürekli halkımızın yanındayız" şeklinde yanıt verdi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan'dan haber alamadıklarını ve Öcalan'a yönelik tecritle Kürt halkının yıldırılmaya çalışıldığını ifade eden Buldan, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını istedi.

Buldan, tüm bu politikaların Kürt halkını yıldırmaya yönelik olduğunun altını çizerek, Kürt halklının yıllarca mücadeleden geri adım atmadığını ve bundan sonrada atmayacağını söyledi. Batı'da yaşayan halklara da seslenen Buldan, tüm halklar el ele verdiğinde barışın geleceğini vurguladı. 

Buldan'ın konuşmasının ardından kongre, faaliyet ve mali raporlar okunduktan sonra yeni yönetimi belirlemek üzere seçime gidildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.