Buldan: AKP Bölge'de tabela partisi olacak

Buldan: AKP Bölge'de tabela partisi olacak

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan '259 muhtarın görevden uzaklaştırılmasını' eleştirdi. Buldan "Artık kayyım, muhtarlıklara da atanmış durumda. Bugün muhtarlardan dahi korkar duruma gelmişlerdir" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında konuştu.

Buldan’ın gündeminde yerel seçimler vardı. 259 muhtarın görevden alınmasını eleştiren Buldan “Artık kayyım, muhtarlıklara da atanmış durumda. Bugün muhtarlardan dahi korkar duruma gelmişlerdir. Yerel seçimlerde kaybedecekleri yerleri zorla almak istemekteler. Oylarda erime hızlanınca ortağıyla telaşa kapıldılar. Biz diyoruz ki HDP’yi parlamentodan silemediniz, gücünüz yetmedi, yerelden de silemezsiniz, gücünüz yetmez. Göreceksiniz, bu seçimlerde AKP bir tabela partisi haline gelecek.” dedi.

Pervin Buldan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

HALKEVLERİ’NE YÖNELİK OPERASYONU KINIYORUZ: Siyasi iktidar 2015 yılından itibaren partimizi demokratik siyasetin dışına atmak istemektedir. Son 3 yılda on binlerce arkadaşımız gözaltına alındı, binlerce arkadaşımız tutuklandı. Bize yapılan baskının onda biri AKP’ye yapılsaydı perişan olurlardı. Ancak biz bugün halkımızın desteğiyle ayaktayız. Geçen hafta özellikle Diyarbakır ve Batman başta olmak üzere arkadaşlarımıza operasyon ve tutuklamalar gerçekleşti. Bu sabah da Halkevleri’ne yönelik gerçekleştirilen operasyonu kınıyoruz.

BRUNSON’IN SAVCISI DA HAKİMİ DE ERDOĞAN’DIR: AKP Genel Başkanı en çok Kürtlerle Türklerin, Hristiyanlarla Müslümanların, Alevilerle Sünnilerin, kadınlarla gençlerin, işçilerle köylülerin yan yana gelmesinden korkuyor. Biz de buradan yana yana mücadele edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Sen bu kararlılıkla baş edemezsin Erdoğan! Rahip Brunson bir rehine olarak tutuluyordu. Deniz Yücel de bir rehineydi. Almanya ile kirli pazarlık sonucu bırakıldı, ortada hukuk yoktu. AKP ‘gizli tanıklık’ sistemine dört elle sarılmış durumda. Aslında çoğu zaman ortada bir gizli tanık da olmuyor. Gerçek dışı iddianameler hazırlanıyor. Tüm bu rehine davalarının savcısı da hakimi de AKP Genel Başkanıdır.

AMEDSPOR’UN YANINDAYIZ: Rahibin bırakıldığı gün, AKP Genel Başkanı Rojava halklarını tehdit etti. Her cümlesinde yıkma, öldürme, yerle bir etme var. Halkların iradesini hiçe sayanların tek yapacağı şey yıkımdır. Kürtler küçük de olsa bir toprak sahibi olmasın diye neredeyse Türkiye’den vazgeçecekler. Erdoğan’ın bu sözlerinden iki gün sonra Sakarya’da Amedspor’a bir saldırı gerçekleşti. Buradan bir kez daha bu saldırıyı kınıyoruz. Amedspor’un yanındayız, cesaretiniz varsa Amedspor’la sahada mücadele edersiniz. Amedspor, gol atmaya devam edecektir!

BİR YANIMIZ ÇAYAN, DİĞER YANIMIZ BEDRETTİN: Partimizin simgesi olan çınar ağacı gibi derinlere kök salmışız. HDP, Kürt, Türk, Ermeni, Arap, Çerkez, Alevi, Süryani, Êzîdî, Hristiyan, Müslüman bütün kimlik ve inançların sırtını dayadığı koca bir çınar ağacıdır. HDP, sokakta, meydanda, tarlada, fabrikada, madende, inşaatta emeği sömürülen işçidir, emekçidir. HDP dili, kültürü ve varlığı yok sayılan Kürt’tür. 74 fermandan geçirilen Ezîdî’dir. HDP, barış için semaha dönen Alevi’dir, Hatay’ın Uzun Çarşısında bir Arap’tır, Mor Gabriel’de bir Süryani’dir, Sur küçelerindeki bir Ermeni’dir, Ulu Cami’deki bir Müslüman’dır. Bir tarafımız Mazlum Doğan’a, diğer tarafımız Mehmet Tunç’a, Asya Yüksel’e, Sakine’ye, Seve Demir’lere uzanır. Bizler, altı yaşında bir parti olarak çok genç, ama kırk yıllık geleneği olan bir parti olarak çok köklüyüz. Bir yanımızda Mahir Çayan durur diğer yanımızda Şeyh Bedrettin.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARI DESTEKLEYECEĞİZ: Son olarak bir bilgiyi sizlerle ve kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Dün İçişleri Komisyonunda trafik kanunu görüşmeleri sırasında korucuların emekliliğiyle ilgili madde görüşülürken, komisyon üyelerimiz korucularla ilgili sunulan önergeye karşı çıkmıştır. Bu durum “HDP emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili önergeye karşı çıktı” diye kamuoyuna yanlış yansıtılmaktadır. Bizim karşı çıktığımız koruculuk mevzusudur. Yoksa emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yasa teklifi gelmesi halinde destekleyeceğimizi buradan kamuoyuyla paylaşmak isteriz. Gerçi biraz önce AKP Genel Başkanı erken yaşta emeklilikle ilgili teklif getirmeyeceklerini söyledi. Ama biz bu teklifin gelmesi için çabalayacak, destekleyeceğiz.

h1-050.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.