Borçlu şirketler için 24 ay taksit önerisi

Borçlu şirketler için 24 ay taksit önerisi

Türkiye Bakanlar Birliği (TBB), finansal kuruluşlar ve bankalara, borcu 15 milyon liranın altındaki işletmelere 24 ay vade olanağı sağlanması için 'tavsiyede' bulundu.

Konkordato ve iflas başvurularının hızla artması üzerine Türkiye Bakanlar Birliği yeni bir karar aldı. TBB’nin tavsiye niteliğindeki kararına göre bankalar ve diğer finansal kuruluşlara toplam nakit kredi borcu 15 milyon TL’nin altında olan işletmelerden belli şartları sağlayanlar vadesi gelen taksitleri 24’aya kadar vadelendirilebilecek.

Öneriye göre 30 Nisan 2019 tarihine kadar vadesi dolacak spot kredileri ile taksitli kredilerin, bu dönemde vadesi gelen taksitlerin vadelendirilmesi 6 aya kadar anapara ödemesiz olacak.

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu’nun ekonomik faaliyetin desteklenmesine ilişkin tavsiye kararı hakkında yaptığı açıklama şöyle:

BEKLENTİLERDE İYİLEŞME BAŞLADI!: Bilindiği üzere Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 17 Ağustos 2018 tarihinde ekonomik faaliyetin desteklenmesine yönelik olarak yapılabileceklere ilişkin, takdiri üyelerimize ait olmak üzere tavsiye niteliğinde karar almış ve üyeler ile paylaşmıştır. Yönetim Kurulu Yeni Ekonomik Programı görüşmüştür. Buna göre, riskler göreli olarak düşmüş, para ve sermaye piyasalarında oynaklık azalmış, yurtiçi ve yurtdışı yatırımcıların beklentilerinde iyileşme başlamıştır. Alınan önlemlerin ekonomik faaliyetin makul bir sürede toparlanmasına destek olacağı öngörülmektedir. Bunun sağlıklı ve kalıcı olması için yatırımın, üretimin, ticaretin, istihdamın ve varlık değerlerinin korunmasının önemli olduğu düşünülmektedir.

İFLAS KARARI OLMAMA ŞARTI: Bu amaçla, TBB Yönetim Kurulu tarafından, takdiri üyelere ait olmak üzere, tavsiye niteliğindeki aşağıdaki kararlar alınmış ve kendileri ile paylaşılmıştır:
Risk grubu bazında, bankalar ve diğer finansal kuruluşlara toplam nakit kredi borcu 15 milyon TL’nin altında olan (gayri nakdi riskleri ile birlikte 25 milyon TL’ye ulaşan) işletmelerden;

* Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından hakkında yasal takip işlemi başlatılmamış

* Hakkında iflas kararı bulunmayan

* Kredileri 30 Haziran 2018 tarihinden sonra ilgili bankada yapılandırılmamış

* Nakit akış dengesi geçici olarak bozulduğu için borçlarını ödemekte zorlanan ancak kredilerinin yeniden vadelendirilmesi halinde, borçlarını geri ödeme kabiliyeti kazanarak işletme sermayesini güçlendireceği kanaati oluşanlarla sınırlı olmak kaydıyla;

30 Nisan 2019 tarihine kadar vadesi dolacak;

* Spot kredileri ile taksitli kredilerin bu dönemde vadesi gelen taksitleri,

* 6 aya kadar anapara ödemesiz olmak üzere,

* Toplam 24 aya kadar vadelendirilebilecektir.;

Uygulama için, işletmeler, bankalara münferiden başvuracak olup, talepleri her bir banka tarafından kendi risk yönetimi ve kredi politikaları çerçevesinde değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.