Bitlis’te ekmeğe zam

Bitlis’te ekmeğe zam

Bitlis ve ilçelerinde 250 gramı 1 liradan satılan ekmeğin fiyatı 1 lira 25 kuruşa çıkarıldı.

Dolar kurundaki artışlar ve artan maliyetleri öne süren fırıncılar, daha öncesinde 250 gramı 1 liraya satılan ekmeğin gramajını 200'e düşürerek 1 lira 25 kuruşa satmaya başlamıştı.

Hem gramajda düşüm yapılması hem de buna karşın yapılan zamma tepki gösterilmesi üzerine Bitlis Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı devreye girdi.

Bitlis il ve ilçe ekmek komisyonunun 25 Eylül 2018 tarihinde almış olduğu kararın Ticaret Bakanlığı ekmek komisyonunca da uygun görüş bildirilmesi üzerine Bitlis Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı tarafından 1 Ekim 2018 tarih ve 11 nolu karar ile Bitlis ve ilçelerinde uygulanacak olan yeni fiyat tarifesini belirlendi.

Buna göre; karar tarihi itibariyle 250 gram ekmek Bitlis ve ilçelerinde 1 lira 25 kuruştan, 1 kilo ekmek ise 5 liradan satışa sunulacak. Yapılan yeni düzenleme ile daha öncesinde 200 gramını 1 lira 25 kuruştan alan Bitlisliler, artık 250 gramlık ekmeği aynı fiyattan alabilecek.

Bitlis Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı, alınan karar ile ilgili, ilgili yerlere de bilgilendirmelerde bulunuldu. Buna rağmen resmi fiyat tarifesi dışında satış yapan işletmeler olursa ve yapılan denetimlerde bu tespit edilirse cezai işlem uygulanacak.

Öte yandan; yeni fiyat tarifesinin belirlenmesi ile ilgili görüş bildiren bazı fırıncılar ve vatandaşlar kararı yerinde bulurken, bazı fırıncılar zammı az, vatandaşlar ise zammın fazla olduğunu savundu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.