Binler 'Trans Onuru' için yürüdü

Binler 'Trans Onuru' için yürüdü

"Faili devlet" temasıyla düzenlenen 5. Trans Onur Haftası, İstiklal Caddesi'nde sona erdi.

İstanbul LGBTİ Derneği'nden yürüyüş çağrısıyla yola çıkan Trans Onur Haftası Komitesi'nin önü Taksim Meydan girişinde polis tarafından kesildi. Polisin Taksim Meydanı'nda toplanmayı engellemesi üzerine; Fransız Kültür Merkezi önünde binlerce kişi yürüyüş için bir araya geldi. Polis baskısı "Polis fuhuş yap, onurlu yaşa" sloganlarıyla protesto edildi.

Kısa süreli polis engellemesinin ardından binlerce kişi "Susma haykır translar vardır" sloganlarıyla yürüyüşe başladı. "Faili devlet" ana pankartının yanı sıra; dev gökkuşağı ve trans bayrağı açıldı.

'TRANSFOBİK DEVLET, YIKACAĞIZ ELBET'

Yürüyüşte sık sık, "Travestiyiz, buradayız alışın alışın gitmiyoruz", "Nefrete karşı ses çıkar", "Transfobik devlet yıkacağız elbet", "Tayyip kaç kaç kaç dönmeler geliyor", "Velev ki dönmeyiz, alışın her yerdeyiz" ve "Polis fuhuş yap onurlu yaşa" sloganları atıldı. Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin; nefret cinayeti sonucu öldürülen translarla birlikte anıldığı eylemde; binlerce kişi nefrete inat büyük bir coşkuyla yürüdü.

Yürüyüş sırasında Grup Yorum standının önünden geçilirken ise, "Transfobik devrim istemiyoruz" sloganı atıldı. Rojava'daki devrim de "Biji berxwedana YPG" sloganlarıyla selamlandı.

ACIMIZ BÜYÜK!

Renkli görüntülerin meydana geldiği yürüyüşe Femen üyesi bir kadın da destek verdi. Tünel’de kırmızı halı seren LGBTİ Örgütleri adına iki açıklamayı Çîrvsk Kıvılcım Arat ile Didem Sağlam okudu. Sadece son iki yılda 49 trans kadının nefret cinayetine kurban gittiğine dikkat çeken Arat ile Sağlam, bilinen rakamlara göre 2002 yılından bu yana 70 trans kadının öldürüldüğünü aktardılar. “ Acımız büyük” diyen Arat ile Sağlam, “ Avcılar Meis sitesinde Translara yönelik başlatılan sürgün kampanyası sonucu dövülerek cami bahçesine atılan ve yoğun bakımda hayatını kaybeden Seda’nın davası sonuçladı. Katil müebbet hapis cezasıyla yargılanırken, sözde maktulün trans olmasını gerekçe gösteren mahkeme cezayı 15 yıla düşürdü” diye dikkat çektiler. Seda gibi yüzlerce trans kadının bu coğrafyada devletin sistematik şiddeti yüzünden can verdiğini hatırlatan Arat ile Sağlam, nefret ve trans cinayetlerini durmamaya kararlı olduklarını vurguladılar. “ Size hatırlatmayı görev edindik! Hayatlarımız ve canlarımız bu kadar değil” dediler.

KOKUŞMUŞ DÜZENE ÇOMAK SOKANA DENK MÜCADELE SÖZÜ

Bu hukuksuzluğun ve katliamların hedefinin sadece transların değil özgürlük ve hak isteyen herkesin hedef olduğunu bildiklerini ifade eden Arat ile Sağlam, “Gezi direnişi başladığı günden beri kaybettiğimiz 8 canı, Lice’de kalekol yapımına karşı çıktığı katledilen 2 canımızı, Dersim’de Yeni Demokrasi mücadelesi verirken tutuklanan ve onlarca yıl cezaya çarptırılan Evrim’lerin, Murat’ların, onlarca tutuklunun, kaybın ve gözaltının takipçisiyiz” diye vurguladılar.

Arat ile sağlam LGBTİ Örgütlerinin taleplerini ise şöyle sıraladılar“ Eşcinsel, biseksüel, trans ve intersekslere yönelen nefret suçları ile mücadelede, ‘ Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği” ibarelerini de bünyesinde barındıran bir nefret suçları mevzuatı oluşturulmalıdır. Trans seks işçilerini güvenliksiz çalışma alanlarına iten ve bizzat şiddetin mağduru olmalarına vesile olan “ fuhuş” ile ilgili mevzuat değiştirilmelidir. Herkesin istediği işi yapabildiği bir hayat garanti edilmeli ve LGBTİ bireylerin istihdamıyla ilgili iyileştirici uygulamalar yapılmalıdır. Seks işçiliği bir iş kolu olarak kabul edilmeli ve sendikal haklar garanti altına alınmalıdır. Kolluk kuvvetleri ve yargı birimlerinin trans bireylere yönelik önyargılı ve ayrımcı tutumuyla mücadele edilmeli; katillerine “ haksız tahrik” veya “ iyi hal” gerekçeleriyle verilen ceza indirimleri derhal son bulmalıdır, cinayetlerin nefret boyuna mutlaka vurgu yapılmalıdır”. Ailesi tarafından öldürülen Ahmet Yıldız davasının takipçisi oldukları kadar, Kürdistan’da yürütülen kirli savaş’tan, rant uğruna ölüme gönderilen Soma maden işçilerinde takipçisi olduklarını vurgulayan Arat ile Sağlam, “ Bu bilinçle bir kez daha haykırıyoruz. Kokuşmuş düzeninize çomak sokana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Sokaklarda, parklarda, barikatlarda, mahpushanelerde trans onuruna sahip çıkarak direneceğiz” dediler.

Açıklama sonrası trans bireylere taçlar takan LGBTİ örgütleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ( İBB) tarafından rant uğruna kamusal alana kapatılan Galata Kulesini işgal ettiler. 

'TRANSLAR GÜZELDİR'

Saatler süren yürüyüşün ardından binlerce kişi Tünel Meydanı'na ulaştı. Burada heteroseksit güzellik anlayışını dayatan, normatif güzellik yarışmalarına karşı "Alternatif Güzellik Yarışması" düzenlendi. "Translar güzeldir" şiarıyla, herkes kazanan ilan edildi

'HAYATLARIMIZ BU KADAR UCUZ DEĞİL'

Tünel Meydanı'nda İstanbul LGBTİ imzasıyla okunan basın açıklamasında ise sadece son 2 yılda 49 trans kadının nefret cinayetine kurban gittiği vurgulanarak, "Acımız büyük" denildi. "Hayatlarımız ve canlarımız bu kadar ucuz değildir" diyen İstanbul LGBTİ, trans onuruna sahip çıkarak direneceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.