Binali Yıldırım seçilirse İstanbul'un başkanı Erdoğan'ın yardımcısı!

Binali Yıldırım seçilirse İstanbul'un başkanı Erdoğan'ın yardımcısı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bugün bir görüşme yapan TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olması ve seçilmesi durumunda aynı zamanda 'Cumhurbaşkanı yardımcısı' unvanı alacağı iddia edildi.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığına adaylığı devlette protokol ayarı yapılması kaydı ile kabul ettiği öne sürüldü.

Bugün TBMM’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir görüşme yapan Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması halinde devlet protokolünde valinin gerisine düşmeyeceği formül ise aynı zamanda Cumhurbaşkanı yardımcısı olması olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara ve İzmir dahil AK Parti’nin 20 il belediye başkan adayını partisinin Meclis grup toplantısında açıkladı. Bu adaylarla birlikte AK Parti 60 il belediye başkan adayını ilan etmiş oldu. Meclis’te en çok merak edilen konulardan biri de açıklanması iki kez ertelenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayının kim olacağıydı.

YILDIRIM’IN TALEPLERİ UYGUN BULUNDU!

Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir’in haberine göre AK Parti, Binali Yıldırım’ın İstanbul adaylığından vazgeçmedi ve Binali Yıldırım’ın taleplerinin karşılanması üzerine İstanbul’a aday olması konusunda ikna edildiği öğrenildi. Yıldırım’ın protokol konusundaki tavrı ve bugüne kadar üstlendiği görevlerin/makamların devlet mekanizması içinde ezdirilmemesi yönündeki talebi karşılık buldu.

FORMÜL, CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI

Bulunan formülün hayata geçirilmesi ise yeni bir tartışmaya mahal bırakmamak üzere 31 Mart seçimi sonrasına ertelendi. Bu formüle göre, Binali Yıldırım 31 Mart mahalli idareler seçiminde İstanbul’u kazanır ve belediye başkanı olursa, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görevlendirilecek, protokoldeki konumu da Cumhurbaşkanı Yardımcısı statüsünde olacak. Habere göre Yıldırım’ın tek kaygısı, ‘şekli olarak’ protokolle ilgili değildi. Birlikte çalışacağı ekip, seçime beraber hazırlanacağı bazı ilçe başkanları ve seçim sonrasında muhatap olacağı AK Parti il başkanı, seçilmesi halinde üstleneceği büyükşehir belediye başkanlığı görevinde bakanlarla ilişkilerine yönelik bazı kaygıları ve beklentileri vardı. Bunlarla ilgili kendisine güvence verildiği gibi aynı zamanda ilçe başkan adaylarının isimleri konusunda da müzakereler yürütüldü.

MECLİS’TE SON DETAYLAR GÖRÜŞÜLDÜ

Sonuçta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AK Parti, İstanbul’daki durumu da göz önünde bulundurarak Binali Yıldırım gibi bir isimden vazgeçmedi. Yıldırım’ı ikna etmeye yönelik bazı adımlar atıldı. Bugün İstanbul adayı açıklanmadı ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Latin Amerika seyahati dönüşünde AK Parti oldukça görkemli bir törenle Binali Yıldırım’ın İstanbul adaylığını açıklamaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yıldırım ile Meclis’te bir araya gelerek son detayları görüştü. Sürpriz olmadı; AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Binali Yıldırım olacak…

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.