Bin 250 kişi Rojava’ya geri döndü

Bin 250 kişi Rojava’ya geri döndü

Batı Kürdistan ile Güney Kürdistan arasındaki Sêmalka Kapısı’nın açılması ardından, son üç günde en az 1.257 mülteci Batı Kürdistan’a geri döndü.

Savaş ve ağır yaşam koşullarından dolayı Güney Kürdistan’a sığınan mültecilerden 472’si daha 12 Haziran Perşembe günü Batı Kürdistan’a döndü.

Batı Kürdistan, çevresinde ağır bir savaş devam etse de bugün bölgenin en huzurlu alanlarından biri haline geldi.  Ocak ayında bölgenin Cizîre, Kobanê ve Efrîn olarak üç kantona bölünmesi ile birlikte güvenlik ve sosyal alanlarda önemli gelişmeler sağlandı.

Sêmalka Sınır Kapısı, 9 Haziran günü yardımlar ve heyetlerin geçişi ile mültecilerin dönüşüne açıldı. Sonraki iki günde (10 ve 11 Haziran) 785 kişi Batı Kürdistan’a döndü.  Yüzlerce kişinin daha geri dönüş için beklediği bildirildi.

Sêmalka'da 14 Nisan günü bir Rojavalı sınırı geçmeye çalışırken peşmergelerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Mart ve Nisan aylarında Rojava sınırına hendek kazılması nedeniyle gerilim tırmanmıştı. Sêmalka çalışanları da, iş durdurma eylemi yapmıştı.

Sınırın Güney tarafına Pêşhabûr, Batı Kürdistan tarafındaki kapıya ise Sêmalka adı veriliyor.  Bu sınır özellikle Mayıs 2013'ten bu yana kapalı tutuluyor. Zaman zaman bazı geçişlere izin verilse de bu kapının neden kapalı olduğu konusunda da bugüne kadar resmi bir açıklama yapılmadı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.