Biçer Mahalle meclisi kuruldu

Biçer Mahalle meclisi kuruldu

Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) inşa sürecini başlattığı "Demokratik Özerklik" projesi kapsamında Hakkari’nin Biçer Mahallesi mahalle meclisi kuruluşunu ilan etti.

ZEKİ DARA - YÜKSEKOVA HABER

HAKKÂRİ - DTK'nin "Demokratik Özerklik" projesi kapsamında, Hakkâri merkeze bağlı Biçer Mahallesi’nde mahalle meclisi kuruldu. 59 üyenin bunlunduğu ve eş başkanlık sistemi ile yönetilecek olan mahalle meclisi mahallenin temel sorunlarını tespit etme ve sorunların çözümü için çaba göstermeyi hedefliyor.

BDP Hakkari İle Eş Başkanı Avukat Mustafa Miraz Çalll, Hakkari Belediyesi  Eş Başkanı Dilek Hatipoğlu, BDP Merkez ilçe Başkanı Halit Soydan ve mahalle meclisi üyeleri ile mahalle sakinlerinin katıldığı hazır bulunduğu toplantıda mahalle meclisinin kuruluşu ilan edildi.

59 kişinin yer aldığı Biçer Mahalle meclisinde Eş başkanlığa Perihan Çiftçi ile İskan Aksaç seçilirken, ilk toplantısını yapan mahalle meclisi mahallenin temel sorunları ve sorunların çözümü için uygulanacak strateji hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

perihan.jpgBiçer Mahalle Meclisi Eş başkanı Perihan Çiftçi yaptığı açıklamada ülkenin tek merkezden yönetilmesinin sorunları çözemediğini, kurulan mahalle meclisi ile birlikte kenti ve mahallelerini kendileri yöneteceklerini söyledi.

‘Kendi kaderimizi kendimiz tayin edeceğiz’ diyen Çiftçi, merkezi yönetim anlayışını eleştirerek, “Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana tek partili sistemin kalıntıları devlet yönetimine hakim olmuş,bu merkeziyetçi zihniyet her yere hakim olmuş. Ülkenin tümünün tek bir merkezde Ankara’dan , hatta bir koltuktan yönetildiği bu sistem, sorun üretmekten başka bir işe yaramamıştır. Öte yandan İstanbul, Ankara , İzmir gibi metropolleri büyüterek, rant alanlarını genişleterek dönütüren bu katı sistem Muş, Hakkari, Giresun gibi illerde daha geriye gitmesine neden olmuştur. Kürt sorununa ve Kürdistan’a uygulanan ambargo düşünüldüğünde bu adaletsizlik ve eşitsizlik daha da derinleştirilmiştir. Biz bugün burada artık demokratik ülkelerde hiç birinde kalmayan katı merkeziyetçi sistemini kendini yönetmek, sorunlarını kendi çözümünü üretmek ve Kürt sorununun özgürlük ve demokrasi yoluyla sonuçlanması için mahalle meclisimizi kurmuş bulunmaktayız.Diyoruz ki, artık mahallemizi , kentimizi  kadınıyla , çocuğuyla , erkeğiyle kendimiz yöneteceğiz”

Toplantıda söz alan BDP Hakkari il Eş Başkanı Avukat Mustafa Miraz Çallı Hakkari’de kurulan ilk Mahalle Meclisi olan Biçer mahalle meclisinin Hakkari halkına hayırlı olmasını dilediklerini belirtip, sorunların çözümü için ortak hareket edecekleri mesajını verdi.

Hakkari Belediye Eş Başkanı Dilek Hatipoğlu ise Hakkari’de hizmet anlamında çok büyük sıkıntıların yaşandığını belirterek, “Demokratik Özerklik  projesi çerçevesinde mahalle meclislerinin kurulmasıyla sorunlar artık direk mahalle meclislerine gelecek. Burada değerlendirmeler yapılacak ondan sonra biz belediye olarak gücümüz yettiği oranda bizler, yetmediği oranda ise halkımızla birlikte hareket edeceğiz. Yani her konuda biz de diyoruz ki halkın kendi kendini yönetebilmesi için bu sadece belediye ile sınırlı kalmamalı. Bir park yapılacaksa yeri sizler göstereceksiniz . Bizler de sizlerle ortaklaşarak çalışmaları yürüteceğiz. Kesinlikle her anlamda bedel vermiş, emek vermiş insanlarsınız. Kurulan Mahalle meclisleri bunun göstergesidir. Bundan sonraki süreçte bizler birlikte çalışacağız. Hakkariyi her anlamda dört dörtlük yapacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından mahalle sakinleri mahallede yaşanan temel sorunlar olan su sıkıntısı, kanalizasyon, çöp ve park gibi temel sorunların çözülmesi için çaba gösterilmesini istediler.

Daha sonra mahalle sakinleri çalınan davul-zurna eşliğinde çektiği halaylar ile mahalle meclisinin kuruluşunu kutladı.

2-225.jpg

1-367.jpg

3-154.jpg

4-071.jpg

7-011.jpg

5-042.jpg

6-022.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum