Berkin vurulduğu yerde anıldı

Berkin vurulduğu yerde anıldı

Berkin Elvan, bir yıl önce polis tarafından vurulduğu yerde anıldı.

İSTANBUL - Gezi Direnişi sırasında Okmeydanı'nda başına gaz fişeği kapsülü isabet eden ve 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Berkin Elvan için anma töreni düzenlendi.

Berkin Elvan vurulduğu sokakta ailesi ve arkadaşları tarafından anıldı.

Anmanın yapıldığı yerin duvarına Berkin’in fotoğrafları yerleştirildi, yere mumlarla ‘Berkin’ yazıldı.

Anmada bir konuşma yapan Baba Sami Elvan, dün Adana'da 15 yaşındaki İbrahim Aras'ın polis tarafından öldürüldüğünü hatırlattı, "Evladımız Berkin de tam bir sene önce, bugün yine bu saatlerde ve burada polis tarafından hedef gözetilerek kafasına atılan biber gazı kapsülü ile vuruldu" dedi.

Berkin'in misketlerine bile farklı anlamlar yüklenmeye çalışıldığını belirten Elvan, "Çocuklarımızın masumiyeti asla politikacıların kirli söylemlerine alet olmayacak kadar saf ve temizdir" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın yaptığı açıklamaları hatırlatan Baba Elvan, "Evet Berkin'in misketleri vardı. Harçlıklarını biriktirerek aldığı misketler. Çünkü Berkin daha 14'ündeydi ve misket oynayacak, uçurtma uçuracak yaştaydı. Ne yazık ki malum kişi bu bilyeler üzerinden bile kin ve öfkeyi derinleştirecek söylemlerin içine girdi. Oysa biraz çocuk olabilseydi ya da vicdanlı olabilseydi o bilyelerin anlamını anlayabilirdi" dedi.

Baba Sami Elvan, Başbakan Erdoğan'ın 29 Ocak 2009 tarihinde Davos'ta İsrail devleti ile ilgili olarak yaptığı açıklamayı hatırlattı, "Başbakan 2009'da İsrail Cumhurbaşkanı'na dediklerinin aynısını 2014 yılında kendisi yaptı. Çünkü Tayyip Erdoğan çocukları öldürmeyi iyi bilir. Roboski'de, Gezi Parkı'nda, Diyarbakır'da, Tunceli'de, İstanbul'da, Ankara'da, Hatay'da, Eskişehir'de çocuklarımızı Tayyip Erdoğan'ın emriyle öldürdüler" diye konuştu.

Açıklamanın ardından saygı duruşunda bulunan aile ve Berkin'in dostları, yere karanfiller bıraktı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.