Bekir Kaya: Savcı bu ülkeden kaçar ama ben kaçmam

Bekir Kaya: Savcı bu ülkeden kaçar ama ben kaçmam

Yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesi’nin tutuklu Eşbaşkanı Bekir Kaya'nın bugün görülen duruşmasında savcı mütalaasını verdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınarak yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya ile belediye çalışanlarının yargılandığı davaya bugün devam edildi.

Tutuklu bulunan Kaya’nın yanı sıra belediye çalışanları Cuma Köylüoğlu, Çetin Çiftçi, Zelal Tanlı, Mehmet Yalım Eryiğit, Can Tayan ve MEYA-DER yöneticileri İdris Şaybak ve Neriman Uyar, hakkında açılan davanın 7’inci duruşması Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

“Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama”, “Örgüt üyesi olmak”, “Suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunma” ve “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” iddialarıyla açılan davanın duruşmasına Kaya, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden SEGBİS yöntemi ile katıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, HDP İl Eşbaşkanları Yadişen Karabulak, Ümit Dede de duruşmayı izledi.

SAVCI MÜTALAA VERDİ

MA’da yer alan habere göre, duruşmaya 5 sayfalık mütalaa sunan savcı, Bekir Kaya ile Cuma Köylüoğlu’nun “Örgüt Üyeliği”nden, Çetin Çiftçi, Zelal Tanlı, Mehmet Yalım Eryiğit, Can Tayan, İdris Şaybak ve Neriman Uyar’ın da “Örgüt propagandası” suçundan cezalandırılmasını istedi. Mütalaanın ardından kısa bir savunma yapan Bekir Kaya, “Savcı kaçma şüphesinden söz ediyor. Savcı bilsin ki o bu ülkeden kaçar ama ben kaçmam” dedi.

Kaya’nın ardından söz alan Van Baro Başkanı Murat Timur “Mahkemeniz ve yargılamalarınız Devlet Güvenlik Mahkemeleri’ne rahmet okutuyor. Bu davanın hukuki hiçbir tarafı yok. Birbirimizi kandırmayalım burada adil bir yargılama söz konusu değil. Bekir Kaya, belediyeye kayyum atansın diye tutuklandı. Bunun başka bir açıklaması yok. Sizden tahliye ve veya hiçbir şey talep etmiyoruz” dedi.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, Bekir Kaya’nın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 18 Ekim 2018 tarihine erteledi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.