BDP'lilerin Meskan'daki barış nöbeti devam ediyor

BDP'lilerin Meskan'daki barış nöbeti devam ediyor

Meskan Dağı’nda başlatılan askeri operasyon ve bölgede yapılacağı iddia edilen karakol protestosu için bölgeye giden ve burada barış çadırı kuran BDP'lilerin nöbet eylemi 50. Gününe girdi.

ZEKİ DARA - YÜKSEKOVA HABER

HAKKARİ - Hakkari’ye 50 kilometre uzakta bulunan Meskan Dağı’nda başlatılan askeri operasyon ve bölgede yapılacağı ileri sürülen karakolu protesto etmek için Meskan Dağı’na giden ve üç defa asker ile polisin müdahalesi ile karşılaşan BDP ve kentteki sivil toplum örgütü yöneticilerinin başlattığı barış nöbeti devam ediyor.

Aralarında BDP ve HDP Hakkari İl Eş Başkanları, BDP’li belediye eş başkanları ve seçilmişler ile kentte faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin 6 Nisan tarihinde başlattığı ve dönemin Valisi Necmettin Kalkan’ın asker çekilecek açıklaması ile sonlandırılan ancak askerin çekilmemesi nedeniyle 26 Nisan’da başlatılan ikinci eylem 50. Gününe girdi.

Soğuk havaya rağmen geceyi çadırda geçiren BDP’liler Meskan Dağı’ndaki askeri yığınak ve askeri varlığın sona erene kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtiyorlar.

Öte yandan ilk eylemlerini 6 Nisan’da Meskan Dağ’ına yürüyüş yaparak başlatan ve burada asker ile müdahalesi ile karşılaşan BDP’liler ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri 15 Nisan’da yine Meskan’ın zirvesine çıkmak istemiş ancak bu girişim de sert bir müdahale ile karşılaşmıştı.

Daha sonra Hakkari belediyesini ziyaret eden dönemin Valisi Necmettin Kalkan yaptığı açıklamada Meskan Dağı’nda karakol yapılmadığını TSK’nın rutin bir faaliyeti kapsamında askerin bölgede konuşlandığını açıklamıştı.

Bunun üzerine ilk eylemlerini sonlandıran BDP’liler Meskan’a yapıldığı ileri sürülen askeri yığınak nedeniyle 26 Nisan tarihinde bölgeye giderek burada basına açıklama yapmıştı.

Barış nöbeti devam ederken, BDP’liler 1 Mayıs Perşembe günü Meskan Dağı’na kitlesel bir yürüyüş düzenlemiş bu yürüyüşün ardından olaylar çıkmıştı.

3 müdahaleye rağmen 50'nci gününe giren nöbet eylemi her gün bir mahalle ve kent merkezine bağlı bir köy tarafından sürdürülüyor. Eylemin 50. Gününde nöbet Keklikpınar Mahallesi ile Üzümcü köyü sakinleri tarafından sürdürüldü.

Soğuk ve yağışlı havaya rağmen barışta ısrar eden eylemciler, her iki taraftan da kanın dökülmesini istemedikleri için barış nöbeti tuttuklarını, eylemlerinin ise karakol yapımından vazgeçilinceye kadar devam ettirmekte kararlı olduklarını vurguluyorlar.

1-350.jpg

2-217.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum