Baykal: AK Parti'nin sorunları derinde, temeli çürüdü

Baykal: AK Parti'nin sorunları derinde, temeli çürüdü

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP'de yaşanan sorunların yapay ve yüzeysel olduğunu, aşılabileceğini belirtti.

Millet büyük sıkıntı yaşarken AK Parti’de vur patlasın, çal oynasın bir durum olduğunu söyleyen eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bu durumun da çürümeyi beraberinde getirdiğini ifade etti.

AK Parti’deki mevcut durumun iflah olmaz bir sıkıntı olduğunu anlatan Baykal, kendisinin geleceğe iyimser baktığını belirtti.

Baykal, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda kendisini ziyaret eden Cumhuriyet gazetesinden Işık Kansu, Mustafa Balbay ve Sertaç Eş’e gündeme ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu.

PARTİLERDE KARAMSARLIK VAR: Cumhuriyet damarı, hâlâ Türkiye’nin atardamarı. Ülkemizi, toplumu besleyen hâlâ o. Türkiye’de karamsarlık, umutsuzluk, sıkıntı var. Hem CHP’de hem AK Parti’de. İyice bakınca görüyoruz ki sıkıntı CHP’de yüzeyseldir, yapaydır. Ama AK Parti’de yaşanan sıkıntı yüzeysel değil, yapay değil, yapısal. AK Parti’nin sorunları derinde. Son 16 yıl, onun temelini çürüttü. Canlandırmak kolay değil.

İFLAH OLMAZ BİR SIKINTI: CHP için bir umutsuzluk söz konusu değil. Ben, mutlu, iyimser ve güvenli bakıyorum geleceğe. Karşımızdaki sıkıntı daha derin. İtimat kaybı, güven kaybı yaşıyor AK Parti. Millet büyük sıkıntı yaşarken vur patlasın çal oynasın bir durum var ortada. İflah olmaz bir sıkıntıdır bu. CHP’de zaman zaman görülebilen moral bozukluğu her an değiştirilebilir, kendisine gelebilir. Toparlanmış görüntüsü verildiğinde Türkiye gözünü diker partiye. CHP kendisine çeki düzen verirse çok güzel gelişmeler olur.

CUMHURİYET KAVRAMINDA ETNİSİTE YOK: Çevremizde (Irak, Suriye) yaşananlar Cumhuriyet kavramının ne kadar değerli olduğunun kanıtıdır. Cumhuriyet fikri, etnisite ve mezhep fikrini aşan bir olaydır. Cumhuriyet ile etnisite, mezhep yok artık. Irak ve Suriye bu atılımı yapamadı. Biz ise bir Cumhuriyet çadırı kurduk. Herkes etnisite ya da mezhep tarif ederken, biz milli, siyasi bir kimlik tarif ediyoruz. Onların sonu ise kan ve boğaz boğaza gelme. Her şeyi birlikte yapacağız; konuşarak, anlaşarak… İşte bu, bizi ulus devlete götürüyor. Bu durumu globalleşmeyle önlemeye çalıştılar, bugün o da patladı. Küreselleşmenin geldiği nokta ortada. Kendi kimliğimize sahip çıkarak dünya ile kucaklaşmak, yarışmak en iyisi. Hepimiz büyük Cumhuriyet çadırının içindeyiz. Etnisite, mezhep ayrımı yapmadan hep beraber buradayız. Bayrağımızı çekiyoruz.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.