1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Baydemir panzere çıktı
Baydemir panzere çıktı

Baydemir panzere çıktı

Baydemir: Halktan korkmayın. Kaadafi'nin akıbetinden korkun. Bizim buradaki polisle sorunumuz yok. Bizim sorunumuz Ankara ile. Ankara çözüme gelecek.

A+A-

haberinvideo.gif

DİYARBAKIR - DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk ile Diyarabakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP ve DTK tarafından başlatılan sivil itaatsizlik eylemine destek veren ve polis barikatının önünde duran kitleyi ziyaret etti. "Amed sizinle gurur duyuyor" sloganlarıyla karşılanan Baydemir ve Tuğluk yurttaşlarla selamlaştı. Ardından Baydemir, barikattaki polis panzerinin üzerine çıkarak yurttaşlara seslenmek istedi. Baydemir'in panzere çıkmasıyla kitle "Kürdistan sizinle gurur duyuyor" sloganı attı.

 59829

POLİS PANZERİNİN ÜZERİNE ÇIKTI

Baydemir konuşma yapacağı sırada panzerin hareket etmesi, kitlede büyük bir tepkiye neden oldu. Polis panzeri üzerinde Baydemir de zafer işareti yaparak polisin tutumuna tepki gösterdi. Panzerin ilerlemesi üzerine kitlede polisin arkasından giderek polis barikatını aşmaya çalıştı.

BİZİM SORUNUMUZ ANKARA İLE

Ardından Panzerin üzerinden inerek konuşma yapan Baydemir, şunları belirtti: "Bütün dünya ve Ankara bilsin ki bu duruş BDP ve DTK'nın ortak çağrısı ve duruşudur. Temenni ediyorum ki Türkiye'de demokrasi lehine, çözüm lehine yeni bir sayfa açacaktır. Tek taş, sopa, molotof yok bizde. Burada yüreğimizle, çığlığımızla, çözümü haykırıyoruz. Hala barikat açılmış değil. Bizim buradaki polisle sorunumuz yok. Bizim sorunumuz Ankara ile, Ankara çözüme gelecek. Bu eylemin bir anlamı dağdaki tek bir gerillanın yaşamını yitirmemesidir. Diğer anlamı da tek bir askerin ve polisin yaşamını yitirmemesidir. Çözüm halkın gücüyle gerçekleşsin diye buradayız. Kafamızı yarsalar bile şiddet kullanmayacağız. Metanet ve kararlığımızla barış ve çözüme giden kapıyı mutlaka açacağız. Bugün, yarın, öbür gün çözüm oluncaya kadar buradayız. Halktan korkmayın. Kaadafi'nin akıbetinden korkun."

Konuşmanın ardından kitle yine slogan atarken, Tuğluk ve Baydemir, Konukevi önüne döndü. Oturma eylemi devam ediyor.

59827

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
37 Yorum