Baydar, imc tv’nin karartılmasını yazdı: Fetva yükseklerden geliyor

Baydar, imc tv’nin karartılmasını yazdı: Fetva yükseklerden geliyor

Oya Baydar, imc tv’nin karartılmasıyla ilgili olarak, “Fetva yükseklerden geliyor ve devletin bütün kurumları, en başta da yargı, fetvaya hemen uyuyor.” dedi.

Yazar Oya Baydar, imc tv’nin Cumhuriyet Başsavcısı’nın tavsiye niteliğindeki yazısı üzerine Türksat’tan çıkarılmasını yazdı.

imc tv’nin RTÜK’e bağlı, uydu üzerinden yayın yapan bir kanal olduğunu anımsatan Baydar, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un dahi imc tv’nin bu şekilde karartılmasının yasal olmadığını ima ettiğini vurguladı.

Baydar, “Fetva yükseklerden geliyor ve devletin bütün kurumları, en başta da yargı, fetvaya hemen uyuyor. Hukuk sınırları içinde kalıp adil karar vermeye çalışanların vay haline; en hafifinden ‘paralelci’ ya da ‘hain’ ilan ediliyorlar,” dedi.

T24’teki “İMC’nin karartılması, Erdoğan’ın fetvası” başlıklı yazısında, Anayasa Mahkemesi’nin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için verdiği ‘hak ihlali var’ kararını sert bir dille eleştiren ve ‘Kararı tanımıyorum, saygı da duymuyorum’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tutumunu da anımsatan Baydar’ın yazısından bazı kısımlar şöyle:

[…]Basın kuruluşları, medya hukuku uzmanları, hatta ‘bizim bu konudan haberimiz yok’ diyerek topu Türk-Sat’a atan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bile İMC’nin bu şekilde karartılmasının yasal olmadığını belirtiyorlar. Ama ne gam! 2016 Türkiye’sinde iktidarın ve Saray’ın hoşuna gitmeyen, işine gelmeyen yayınlara, haberlere, gerçeklere geçit verilmemesi; düşünce ve ifade özgürlüğünün, basın özgürlüğünün, her türlü muhalefetin ‘ihanet, casusluk, terörizm’ olarak damgalanması artık gündelik hayatımızın parçası. Fetva yükseklerden geliyor ve devletin bütün kurumları, en başta da yargı, fetvaya hemen uyuyor. Hukuk sınırları içinde kalıp adil karar vermeye çalışanların vay haline; en hafifinden ‘paralelci’ ya da ‘hain’ ilan ediliyorlar.

İMC’nin karartılması basit bir olay değil. İMC, devletin ve Saray’ın Güneydoğu’da sürdürmekte olduğu kanlı savaşın, ana akım medyanın ve yandaş medyanın bize göstermediği gerçek yüzünü becerebildiği ölçüde yansıtmaya çalışan bir kanal. Bunca insanımızı, askerimizi, polisimizi, gencecik çocuklarımızı o savaşa sürüp sonra “şehitlerimiz” diye timsah gözyaşları dökenlerin, şehitler üzerinden oy ve iktidar hesabı yapanların ürktükler gerçekleri, tablonun öteki yüzünü göstermeye çalışıyor. Kuşkusuz bir çok eksiği var ama İMC, haber kanalları arasında halkın haber alma özgürlüğünü korumaya gayret eden bir yayın kuruluşu.

[…]Bugün İMC’nin karartılmasına karşı çıkmayan, susan, kem küm edenlerin, yarın sıra kendilerine geldiğinde, (ki bir gün gelecektir) ne söyleyecek sözleri ne de imdat çağrılarına koşanı olur.

 […]İMC’ye sahip çıkmakla, Can Dündar’a ve gazetesine sahip çıkmak o zihniyete karşı aynı mücadelenin parçasıdır.

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.