Başbakanlıktan seçim genelgesi

Başbakanlıktan seçim genelgesi

Başbakanlık seçim genelgesi yayınlandı: Talepler ivedilikle karşılanacak.

Başbakanlık tarafından hazırlanan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’ne ilişkin genelge Resmi Gazete’de yayımlandı. Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla yayımlanan genelgede, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın geçici 21. maddesinin (A) fıkrasında, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 27’nci Yasama Dönemi Milletvekili Genel Seçimi ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi 3 Kasım 2019 tarihinde birlikte yapılır. Seçimin yapılacağı tarihe kadar TBMM üyeleri ve Cumhurbaşkanı’nın görevi devam eder. Meclis’in seçim kararı alması halinde, 27. Yasama Dönemi Milletvekili Genel Seçimi ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi birlikte yapılır” hükmünün yer aldığı belirtildi.

MECLİS KARARI HATIRLATILDI

Genelgede TBMM Genel Kurulu’nun 20 Nisan 2018 tarihli 89’uncu birleşiminde seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına,karar verildiği ve söz konusu kararın 20 Nisan 2018 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandığı hatırlatıldı.

Genelgede, Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin anayasanın 79. maddesinde öngörülen, ‘Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü’ ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile il ve ilçe seçim kurullarının çalışmalarına, tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca her türlü iş gücü, araç ve diğer malzeme desteği verilmesinin önem taşıdığı ifade edildi.

‘TALEPLER İVEDİLİKLE KARŞILANACAK’

Genelgede şöyle denildi: “Bu itibarla; ’24 Haziran Pazar günü birlikte yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin başarıyla gerçekleştirilerek, millet iradesinin sandığa sağlıklı olarak yansıması amacıyla ilçe seçim kurulları başta olmak üzere seçim kurulu başkanlıklarının personel ve yer tahsisine ilişkin taleplerinin ivedilikle karşılanacaktır. İhtiyaç duyulacak her türlü taşıt, bilgisayar, yazıcı, modem, kesintisiz güç kaynağı, jeneratör gibi araç gereç ve bunları kullanabilecek nitelikli personel desteği sağlanacaktır.”

Genelgede, bu kapsamda, başta mülki amirler olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, kamu bankalarının yöneticileri ve güvenlik güçlerinin amirleri tarafından gereken tüm önlemlerin alınacağı, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için azami gayret ve duyarlılık gösterileceği kaydedildi.

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.