Başaran: 3 günde 140 HDP'li gözaltına alındı

Başaran: 3 günde 140 HDP'li gözaltına alındı

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, gözaltına alınan 140 HDP'linin serbest bırakılmasını istedi.

HDP milletvekili Ayşe Acar Başaran, son 3 günde 140 HDP’linin gözaltına alındığını belirtti. Gözaltıları “haksız ve hukuksuz” olarak nitelendiren Başaran, HDP’lilerin serbest bırakılmasını istedi.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP yönetici ve üyelerinin gözaltına alınmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Son 3 günde 140 HDP’linin gözaltına alındığını aktaran Başaran, açıklamasında “Hukukun üstünlüğünün ve demokrasinin var olduğu, yargı mekanizmasının doğru işlediği hiçbir ülkede ‘olası eylemleri engellemek’ bahanesiyle insanlar gözaltına alınmaz veya yapmadıkları eylemler üzerinden siyasetçilere suç atfedilmez. Türkiye’de ise bunların hepsi yapılır” ifadelerine yer verdi.

‘KRİZİ ÖRTMEK İÇİN GÖZALTI DALGASI BAŞLATTILAR’

Muhalefeti susturmak için hukuksuz uygulamalar yapıldığını belirten Başaran, şöyle devam etti:

“İktidarlarını korumak ve devam ettirmek, ekonomik krizle sallanmaya başlayan koltuklarını muhafaza etmek ve bu krizi örtmek amacıyla, bir kez daha bir gözaltı dalgasını başlattıkları açıktır. Bu gözaltı dalgası ile bizleri yıldıracaklarını veya sindireceklerini sananlar, 24 Haziran seçim sonuçlarına tekrar bakmalıdır. HDP’yi gayri meşru ilan eden anlayışın, partimizi her türlü hukuksuzluğu kullanarak demokratik siyasetten tasfiye etmeye çabalayan yaklaşımın kendisi demokratik meşruiyeti olmayan seçim sonuçları ile iktidarını sürdürmektedir.”

“Haksız ve hukuksuz bir biçimde gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır” diyen Başaran, HDP ile dayanışma çağrısında bulundu. (Duvar)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.