Barzani'den Kerkük'e ziyaret

Barzani'den Kerkük'e ziyaret

Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin bugün Kerkük’e ziyarette bulunacağı bildirildi. Başbakan Neçirvan Barzani ise Türkiye’ye gidecek.

Federal Kürdistan medyasına göre Bölge Başbakanı Mesut Barzani bugün Kerkük’e ziyarette bulunacak. Barzani’nin kentteki siyasi parti ve çevrelerle görüşeceği, savaş cephelerini gezeceği bildirildi. 

Barzani, Irak ordusunun Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’den kaçarak bu bölgeleri bırakması ardından Kerkük’ün güvenliğini sağlayan peşmergelerin artık geri çekilmeyeceğini söylemişti.

Barzani’nin Kerkük ziyareti, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Hewler’e yaptığı ziyaretin sonrasına denk geldi. Barzani, 24 Haziran’daki görüşme sırasında yeni bir Irak gerçeği ile karşı karşıya olunduğunu söylerken, CNN International televizyon kanalına verdiği mülakatta ise Kürtlerin kendi kaderini tayin etme zamanının geldiğini belirtmişti.

Bu ziyarete paralel olarak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani de Türkiye’yi ziyaret ederek Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Görüşmenin merkezinde Irak’taki son gelişmeler var.

İnsanlığa karşı yoğun suçlar işleyen IŞİD örgütü, 9 Haziran’da Irak’ta yeni bir saldırı dalgası başlatmış, önce Musul’un içinde olduğu Ninova bölgesinin büyük bölümü, ardından Selahaddin, Diyala, Kerkük ve Anbar bölgelerinde de geniş bir alanda denetim sağlamışlardı. Irak ordusunun kaçması nedeniyle, IŞİD buraları kolaylıkla ele geçirdikten sonra toplu infazlar ve baş kesme şeklinde savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlemişlerdi. 17 gün içinde 1000’i aşkın kişi bu alanlarda hayatını kaybetti.

IŞİD’in saldırıları ardından başta Kerkük olmak üzere tartışmalı bölgeler olarak ifade edilen, Federal Kürdistan Bölgesi’nin resmi sınırları dışındaki Kürt topraklarının denetimi peşmergelerin eline geçti. Özellikle Kerkük ve Musul sınırlarında sık sık peşmergeler ile IŞİD arasında çatışmalar yaşanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.