Barzani: Maliki istifa etmeli

Barzani: Maliki istifa etmeli

Kürdistan Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak’taki sorunların çözümü için Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Amerikan NBCnews Televizyonu’nda yayınlanan özel bir programa katılan Kürdistan Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani, IŞİD tehlikesine karşın aylar öncesinden Amerika ve Irak yönetimlerini uyardıklarını ancak her hangi bir tedbir alınmadığını belirtti.
 
Altı ay önce Başbakan Maliki’ye bir öneri sunarak başta Musul kenti olmak üzere, Irak’ın her tarafında bulunan radikal silahlı gruplara karşı ’Ortak bir komisyon’un kurumlasını önerdiklerini söyleyen Barzani, ’’Ancak Başbakan Nuri Maliki önerimizi kabul etmedi. Kendisinden ’her şey kontrolümüz altındadır’ cevabı aldık’’ dedi.
 
Barzani, Irak’taki sorunların çözüme kavuşması için Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin istifa etmesi gerektiğini ifade ederek ’’Nuri Maliki taraflar arasında kabul görmüyor, iktidarda kaldığı müddetçe sorunlar derinleşir. Dolayısıyla çözüm için atılacak ilk adım Maliki’nin sitifasını sunmasıdır’’ şeklinde konuştu.
 
IŞİD’in Kürdistan için büyük bir tehdit olduğunu çok iyi bildiklerini söyleyen Barzani, Amerika’nın Irak politikalarını da eleştirdi. Barzani, ’’Sorunlar bu düzeye gelmeden önce Bağdat Yönetimine baskı yapılmasını talep ettik. Bu yapılmadı. Amerika’nın Irak politikası sonuçsuz kalmıştır’’ dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.