Barzani: Kürd halkının geleceğini tayin etme vakti geldi

Barzani: Kürd halkının geleceğini tayin etme vakti geldi

Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, dün CNN International kanalına özel bir röportaj verdi.

Irak’ın artık bir arada kalabilmesinin güç olduğunu söyleyen Barzani, 'Çünkü şu an tecrübe ettiğimiz şey bize bu şekilde devam edemeyeceğimizi gösteriyor. Bugünkü Irak, bildiğimiz ve yaşadığımız iki hafta önceki Irak’tan artık farklı' dedi.

'Iraklı Kürtlerin uzun zamandır hayalini kurdukları kendi kaderini tayin ve hatta bağımsızlık kararının vakti geldi mi' sorusuna ise Barzani şu yanıtı verdi:

'Son on yıldır yeni ve demokratik bir Irak inşa edebilmek için her türlü esnekliği ve çabayı gösterdik, elimizden gelen her şeyi yaptık. Fakat maalesef bu tecrübe, olması gerektiği gibi başarılı olmadı.

İşte bu yüzden Irak’taki son gelişmelerin ardından, Kürd halkının kendi geleceğini belirlemesi için fırsatı değerlendirmesi gerektiğinin artık kanıtlandığını düşünüyorum.'

'Bu bağımsızlık isteyeceksiniz anlamına mı geliyor?' şeklindeki soruya Barzani, 'Artık Kürd halkının geleceğini tayin etme vakti geldi. Biz de Kürd halkının kararı neyse onu destekleyeceğiz' yanıtını verdi.

Barzani, 'Irak’ın dağılmasına neden olmaktan endişe etmiyor musunuz' sorusunu ise şöyle yanıtladı:

'Açıkçası 2003’te rejimin yıkılmasından sonra, Irak’ın birliğini ve bütünlüğünü biz Kürdler koruduk. Son on yıldır bu işi biz yaptık. Fakat şimdi Irak zaten bariz biçimde dağılıyor. Merkezi hükümet her şeyin üzerindeki kontrolünü kaybediyor. Ordu, polis ve her şey dağılıyor. Şu an IŞİD dediğimiz oluşumun ortaya çıkışına tanık oluyoruz. Ortaya çıkan yeni bir devletle çok uzun bir sınırı paylaşıyoruz. Bu bizim suçumuz değil, Irak’ın çöküşüne biz neden olmadık. Bilinmeyenin esiri olmak istemiyoruz.'

'Şu an IŞİD ile savaşıyor musunuz? Irak Başbakanı Nuri Maliki bu konuda sizden yardım istedi mi?' sorusuna Barzani’nin yanıtı şöyle oldu:

'Başbakan bizden yardım istemedi. Tersine, yardım teklifimizi reddetti. Biz şu an Kürdistan’ı IŞİD ya da diğer herkesten koruyoruz. Sınıra yaklaşan herkesle savaşırız. Teröristlerle savaşma görevinin icrasında tereddüt etmeyiz. Fakat önümüzde açık bir gelecek olmadıkça ve kapsayıcı bir siyasi çözüm bulunmadıkça savaşmayız.'

CNN International’dan Christiane Amanpour’un, 'Musul’un düşmesinden bir kaç gün önce IŞİD’in Musul’u tehdit ettiğini söylediğinizi okudum ancak uyarılarınızı dikkate almamışlar. Bu konuda konuşur musunuz?' diye sorması üzerine ise Barzani şunları aktardı:

'Başbakan Maliki’yi uyardım. Musul’un düşmesinden sadece birkaç gün değil, birkaç ay önce de uyardım. Ama uyarımı ciddiye almadı. Bu konuda şahitlerim de var.

Sünni bölgelerinde yaşayan halk, merkezi hükümetin politikalarına karşı isyan etti. Yaşanan her şey IŞİD tarafından yapılmadı. Fakat IŞİD bu fırsatı değerlendirip kontrolü ele geçirmek istiyor. Bölge halkı, fırsatı kendileri değerlendirmek istiyordu.

Çünkü yaşananlar aslında hükümetin yanlış politikalarına tepkiydi ve terörist organizasyon bu fırsatı değerlendirdi. Halkın öfkesi vardı. Dolayısıyla, halkın meşru hakları ile teröristlerin başarmak istedikleri arasındaki ayrım önemli.'
 
Şiiler ve Sünniler arasında bir anlaşma ve yönetimde gerçek bir ortaklık olması halinde IŞİD’in bölgeden uzaklaştırılmasının mümkün olabileceğini söyleyen Barzani, 'Bunun sorumlusu her kimse, görevini bırakmalıdır' diyerek Maliki’nin istifasını istedi.

Kerkük’ü tamamen kontrolü altına alan Kürtlerin bölgede daha ne kadar kalacağı sorulduğunda ise Barzani şu yanıtı verdi:

'Kerkük’ün Kürdistan’ın bir parçası olduğundan hiçbir şüphemiz yok. Irak Anayasası’nın 140. Maddesine uyarız. Son on yıldır bu maddenin uygulanmasını bekliyoruz. Fakat merkezi hükümetten bu konuda hiçbir ciddiyet göremedik. Bizce Kerkük, Kürdistan’ın bir parçasıdır ve bu konuda konuşmaya gerek yoktur.' 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum