Barcelona’da Arena’yı Camiye Dönüştürme Projesi Siyasi Krize Dönüştü

Barcelona’da Arena’yı Camiye Dönüştürme Projesi Siyasi Krize Dönüştü

Katarlı bir emirin 2.200 milyar avro harcıyarak boğa güreşlerinin yapıldığı Barcelona Monumental Arena’yı 40 bin müslümana hizmet verebilecek bir camiye dönüştürme projesi siyasi bir krize dönüştü.

Katalunya’nın bağımsızlığını savunan ve önümüzdeki Kasım ayında referandum düzenlemeyi planlayan Katalunya Özerk Yönetimi Başkanı Artur Mas’ın bölgede yaşayan yaklaşık 500 bin Müslümanın bağımsızlık için “Evet” oyu kullanması karşılığında cami yapımı sözü verdiği ortaya çıktı.

Barcelona Belediye Başkanı Xavier Trias ise Arena projesinden haberdar olmadığını belirtmesine rağmen Barcelona’ya bir camii inşa edilmesi zamanının geldiğini açıkladı.

Barcelona ve Katalunya’da yaşayan yaklaşık 500 bin Müslümanın 20 yıldır bir cami için kendilerine müracaatta bulunduklarına işaret eden başkan Trias, “Arena olur mu olmaz mı bilmem, orası özel bir ailenin mülkü belediyeye ait değil ancak herşeye rağmen bu konuda arazi bakımına başlayabiliriz” dedi.

Katalunya Yerel Yönetim Başkanı Artur Mas ve Belediye Başkanı Xavier Trias’ın bu girişimleri muhafazakar kesimleri sinirlendirdi. Katar’ın Barcelona futbol kulübünün ana sponsoru olduğunu hatırlatan bu kesim sıranın şimdide kenti Müslümanlara satmaya geldiğini ileri sürdüler. Monumental Arena’nın Katalanların dünyaca ünlü “Sagrada Familia” Kutsal aile kilisesine sadece 300 metre uzaklıkta olduğuna dikkat çeken muhafazakar ve milliyetçi partiler ise inşa edilmesi planlanan 300 metrelik minarinin kilisenin kulelerini bile ikiye katlayacağını buna izin vermenin çılgınlık olacağını belirttiler. İspanya’da iktidardaki Halkçı Parti’nin Katalunya bölge sözcüsü Alberto Fernández Díaz, Katarlıların Barcelona’da Avrupanın en büyük dünyada ise 3. olacak bir islam projesi için hazırlıklar yaptığı istihbaratını aldıklarını vurgulayarak buna izin vermeyeceklerini ifade etti. Aynı zamanda İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernández Díaz kardeşi olan Alberto Diaz partisinin ve hükümetinin de bu projeye karşı olduklarını hatırlattı.

Barcelona’da Arena’yı Camiye Dönüştürme Projesi Siyasi Krize Dönüştü

Barcelona’da Arena’yı Camiye Dönüştürme Projesi Siyasi Krize Dönüştü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.