Bankalardan en büyük bilanço temizliği: 3,1 milyar liralık VDMK ihracı

Bankalardan en büyük bilanço temizliği: 3,1 milyar liralık VDMK ihracı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin ilk Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihracının gerçekleştiğini duyurdu.

Türkiye’nin en büyük varlığa dayalı menkul kıymet (VDMK) ihracı (satışı) tamamlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, söz konusu ihraca 118 farklı yatırımcıdan toplam 2.43 kat talep geldiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, alıcı kurumların isimlerine ise yer verilmedi. Alıcılar arasında kamu fonu olup olmadığı noktasında da herhangi bir açıklama yapılmış değil.

Bu işlemle, kamu bankalarının bilançolarında genellikle zarar yazan kredilerin ihraç edilerek, bilançolarının temizlenmesi hedeflenmişti.

Söz konusu satış, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş.’nin kurucusu olduğu Varlık Finansmanı Fonu (Fon) tarafından nitelikli yatırımcılara yönelik olarak yapıldı. İhraç; Aktif Yatırım Bankası, Garanti Yatırım, Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ile Ziraat Yatırım tarafından sonuçlandırıldı.

Bakanlıktan konuya ilişkin şu açıklama yapıldı: “Türk sermaye piyasaları için birçok ilki temsil eden ihraca talep ağırlıklı olarak bankalar, emeklilik yatırım fonları, yatırım kuruluşları ve sigorta şirketlerinden gelirken kaynak kuruluş olan 4 bankaya ihraç büyüklüğü kadar likidite sağlanmış oldu. Toplam 3,15 milyar TL nominal değerli, 5 yıl vadeli, 3 ayda bir sabit kupon ödemeli VDMK’ların tamamı 4-6 Aralık 2018 tarihlerindeki talep toplanmasından sonra 7 Aralık 2018 tarihinde satılarak yatırımcıların hesaplarına aktarıldı.

Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıf Bank ve Garanti Bankası’nın yüksek kaliteli varlıklardan teminat havuzu oluşturup ihraç ettiği ipotek teminatlı menkul kıymetlere (İTMK) yatırım yapacak olan Fon’un VDMK yatırımcılarına yapacağı ödemeler bu İTMK’ların sağlayacağı nakit akışlarından sağlanacaktır.”

BORSA İSTANBUL’A KOTE OLACAK

Açıklamada, ihraç edilen VDMK’ların, JCR Eurasia Rating tarafından ‘yüksek düzeyde yatırım yapılabilir’ kategoride değerlendirildiği ve uzun vadeli ulusal notunun ‘AAA (Trk)’ olarak belirlendiği ifade edilerek, “İhraç edilen ürünün yapısı, kamu-özel sektörün bu ihraçta göstermiş olduğu iş birliği ve bu büyüklükteki bir ihracın başarısı sermaye piyasalarında dönüm noktası olarak kabul edilebilecektir. Türk finans dünyasında yakalanmış olan bu motivasyonla yurt içinde ve yurt dışında hem nitelikli yatırımcıya satış hem de halka arzlarla sermaye piyasalarına derinlik kazandırma çalışmaları devam ettirilecektir. VDMK’lar Borsa İstanbul’a kote olacaktır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

VARLIĞA DAYALI MENKUL KIYMETLER (VDMK) NEDİR?

Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler (VDMK), yeni bir finansman tekniği olarak kurumların bilançolarında yer alan senet veya teminata konu alacaklarının ikincil piyasada pazarlanabilir menkul kıymetler haline dönüştürülmüş halidir. Reel sektörün elinde bulunan varlıklar karşılığı finansman temin etmesi için konvansiyonel banka kredisine alternatiftir. VDMK’a konu olabilecek varlıklar; tüketici kredileri, finansal kiralama sözleşmelerinden doğan alacaklar ve finansal kuruluşlar hariç mal ve hizmet üretimi faaliyetinde bulunan anonim ortaklıkların müşterilerine yaptıkları faturalı satışlardan kaynaklanan senede veya teminata bağlanmış ticari alacakları olabilir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.