1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bankalara kredileri faizsiz erteleme çağrısı
Bankalara kredileri faizsiz erteleme çağrısı

Bankalara kredileri faizsiz erteleme çağrısı

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, bankalara kredi ve kredi kartı ödemelerini faizsiz erteleme çağrısı yaptı.

A+A-

Bankalar, korona virüsü salgını nedeniyle kredi veya kredi kartı ödemelerini 3 ay erteleme imkanı tanıdıklarını duyurdular.

Yazılı açıklama yapan Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, “Bazı bankalar tarafından hangi nitelikte olursa olsun, kredi kartı veya kredi ödemelerinin ötelenmesinde, faiz uygulanacağı, yeni ödeme tablosunun oluşturulacağı yanıtı verilmektedir. Diğer bir kısım bankalar tarafından ödeme öteleme konusunda hazırlıkların sürdürüldüğü ve şu an için yapılacak bir işlem olmadığı belirtilmektedir” dedi.

‘FAİZ UYGULAMASININ TÜKETİCİ AÇISINDAN YARARI YOK’

İşyerlerinin faaliyetlerine ara verdiğini ve işten çıkarma haberlerinin olduğunu hatırlatan Deniz, “Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan ekonomik istikrar kalkanı paketi ve ekonomi yönetiminin bankalara ilişkin beklenti ve tavsiyelerine karşın borç ötelemesi yapacağını duyuran bankaların, öteleme işlemine faiz uygulamasının tüketici açısından hiçbir yararı bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

‘AYNI GEMİDE OLMAK BU DEĞİL’

Bankacılık sektöründeki kârlılık oranının yüksek olduğunu belirten Deniz, şöyle devam etti:

“Bankacılık sektörü yüksek orandaki kârlılıklarına karşın, toplumsal dayanışmanın en gerekli olduğu zamanda, kârlarının bir kısmından vazgeçmeyerek, faiz almak suretiyle ödemeleri kaydırmakla yetinmektedir. Aynı gemide olmak bu değildir. ‘Ödeme öteleme’ uygulaması yapacağını açıklayan ve faiz yürüten bankalar ile henüz ödeme ötelemesi yapmayı tercih etmemiş bankalara sesleniyoruz;

İçinde bulunduğumuz olağanüstü koşullar nedeniyle toplumsal dayanışma içinde olmanız gereken yeri alın, hangi nitelikte olursa olsun tüm kredi ve kredi kartı ödemelerini faizsiz öteleyin. Yapılması gereken budur, siz de biliyorsunuz ki; tüketici iflas ederse, para satacak kimse bulamazsınız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.