Bağdat düşer mi?

Bağdat düşer mi?

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve bu grubu destekleyen Sünni gruplar, başkent Bağdat’a doğru üç koldan ilerliyorlar. Hükümet Bağdat’ı korumak için yeni bir plan devreye koydu. Şiilerin dini lideri de IŞİD’e karşı “cihat” çağrısı yaptı.

10 Haziran’a Musul dahil Ninova bölgesini, ardından Selahaddin ve Kerkük bölgelerinde bir çok yeri, Irak askerlerinin çekilmesi nedeniyle neredeyse çatışmasız ele geçiren IŞİD çeteleri, Kürt bölgelerinde büyük bir çatışmadan kaçındı. Kerkük çevresi ve Rojava sınırında peşmergeler ile çeteler arasında yer yer çatışmalar oldu. Peşmergeler Kerkük ve Xaneqin’in de içinde olduğu, Federal Kürdistan Bölgesi dışında kalan tüm Kürt alanlarında denetim kurdu.

Kürdistan hattında durdurulan IŞİD çeteleri batıda Anbar, kuzeyde Selahaddin ve doğuda Diyala üzerinden Bağdat’a doğru ilerlemeye başladılar.  Çeteler paralel olarak insanlık ve savaş suçları işlemeye devam ediyor. Özellikle Musul bölgesinde çok sayıda asker ve sivilin toplu infaz edildiği belirtiliyor.

Ülkenin kuzeyinde, Musul ve Tikrit’in düşmesi arsından silahlı gruplar Dicle Nehri boyunca kuzeye doğru, yani Bağdat’a doğru ilerliyor. Perşembe günü bu ilerleyiş Samara’da durduruldu. Cuma günü IŞİD Samara çevresine takviye gönderdi. Bölgede çatışmalar yaşanıyor.

Bağdat’ın kuzey doğusunda, 60 km mesafedeki Bakuba kentinde çatışmalar yaşandı. IŞİD grupları Diyala’ya girdikten sonra bugün vilayetin başkenti Bakuba’yı almak isterken güvenlik güçleriyle çatışmalar yaşandı. Diyala’da, Doğu Kürdistan ile olan sınırdaki Kürt beldesi Celewla da peşmerge güçlerinin denetimine geçti.

Batı’da IŞİD grupları zaten vardılar. Ocak ayından bu yana Anbar vilayetindeki Felluce kentinin tamamı ile Ramadi kentinin bazı mahalleleri IŞİD’in elinde bulunuyor. Felluce Bağdat’a 60 km mesafede yer alıyor.

Irak’ın Şii hükümeti Bağdat’ı korumak için yeni bir plan devreye koydu. İçişleri Bakanı sözcüsü General Saad Maan, hükümetin “istisnai bir durumla” karşı karşıya olduğunu belirterek “en ufak bir gevşeme düşmanın Bağdat’a daldırmasına yol açar” dedi. Bu yeni plan özellikle güvenlik güçlerinin Bağdat çevresine yoğun bir şekilde konumlandırılmasını öngörüyor.  Başbakan Nuri El Maliki, ayrıca aşiretlere çağrıda bulunarak gönüllü birlikler kurmalarını ve ordunun yanında yer almalarını istedi.

Şiilerin dini lideri Ayetullah Ali el-Sistani de Kerbela’daki Cuma namazı sırasında cihada çağırdı. Sistani, “Silah almaya, teröristlerle mücadele etmeye, ülkelerini, halkını ve kutsal mekanlarını savunabilecek vatandaşlar gönüllü olarak öne çıkmalı ve bu kutsal görevi gerçekleştirmek için güvenlik güçlerine katılmalıdır” dedi.

Irak ordusunun zayıflığı karşısında Musul’u iki günde alan ve diğer bölgelere yayılan IŞİD’in bu ilerleyişi karşısında, ABD yönetimi de tüm seçenekleri masaya yatırdıklarını bildirdi. Ancak Başbakanı Barack Obama, bir kara operasyonunu dışladı. Amerikalı bir yetkili insansız hava araçları ile müdahale yapılabileceğini söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, güvenlik güçlerinin özellikle Musul’da çöktüğünü kabul etti. 2006 yılından beri iktidarda olan Şii Başbakan Nuri El Maliki, Sünni silahlı grupların düşmanlığını kazanırken, diğer Sünni ve Şii muhalifler tarafından da otokrat olarak tepki görüyor. Kürtler ile merkezi Bağdat arasında uzun süreden beridir bir kriz var.

Gözlemciler, IŞİD gruplarının Sünni bölgelerinde bu kadar hızlı bir şekilde ilerlemesini, Sünnilerin hükümete karşı olan tepkinin bir sonucu olarak değerlendiriyor.  Askeri uzmanlar IŞİD içerisinde idam edilen Saddam Hüseyin’in eski güvenlik servisi üyeleri ve kadrolarının olduğunu söylüyorlar.  

Dünyanın gözü şimdi, silahlı grupların kapılarına dayandığı Bağdat’a kilitlenmiş durumda. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.