Ayşenur İslam: Koruma Altındayken Öldürülen Kadın Yok

Ayşenur İslam: Koruma Altındayken Öldürülen Kadın Yok

Aile Bakanı İslam, koruma altında öldürülen kadın olmadığını iddia etti. Ancak medyaya yansıyan haberlere göre 2014’ün ilk 6 ayında 10 kadın; 2014'te ise 13 kadın koruma tedbir kararlarına rağmen öldürüldü.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, koruma altında öldürülen kadın olmadığını iddia etti.

İslam ''Bizdeki bilgilere göre koruma altında öldürülen herhangi bir kadın yok. Ancak belli bir dönem koruma altında olup koruma kararı kaldırıldıktan sonra ya da kadının bu koruma kararının uygulanmasından vazgeçtikten sonra eşi tarafından öldürülen kadınlar var. Bunu düzeltmek isterim'' diye konuştu.

Bir gazetecinin Çağlayan Adliyesi’nde korumasıyla öldürülen bir kadını hatırlatması üzerine İslam, ''Aile Bakanlığı'nın koruma altına aldığı bir kadın değildi. Emniyet güçlerinin kendisine verdiği bir korumayla beraber öldürülen bir kadın vardı. O farklı bir durum'' dedi.

bianet’in medyaya yansıyan haberlerden derlediği erkek şiddeti çetelesine göre, 2014’ün ilk altı ayında 10 kadın koruma tedbir kararlarına rağmen öldürüldü.

2013’te ise 13 kadın koruma tedbir kararlarına rağmen öldürülmüştü.

Ayrıca Bakan İslam’ın bahsettiği gibi , 20123’te öldürülen dört kadının katilleri hakkında tedbir kararı cinayetten hemen önce sona ermişti. Öldürülen 12 kadın ise katilleri hakkında defalarca şikayette bulunmuş ancak talepleri cevapsız kalmıştı.

2014’te koruma altında öldürülen kadınlar

18 Ocak: Manisa'da H.T. (55), uzaklaştırma kararı sebebiyle ayrı yaşadığı ve kendisine boşanma davası açan karısı Mukaddes Tüfekçi'nin boğazını keserek öldürdü. H.T. cinayetten sonra intihar etti.

28 Ocak: Antalya'da polis memuru R.Y. (44), karısı Ümmühan Yılmaz'ı (43) tabancayla vurarak öldürdü. R.Y. cinayetten sonra intihar etti. R.Y.'nin daha önce karısına şiddet uyguladığı için evden uzaklaştırma cezası vardı. Ayrıca cinayet günü, kadın evine gelen R.Y.’yi polis çağırarak evden çıkartmış, bir süre polis gözetiminde tutulan R.Y. eşyalarını alacağını söyleyerek meslektaşlarının yanından ayrıldıktan sonra tekrar eşinin yaşadığı eve gitmişti.

22 Şubat: Zonguldak’ta H.G. (43)  kendisinden ayrılan karısı Gülay Güçlücan’ı (39), kayınvalidesi Fatime Kayabaşlık (59) ve kayınvalidesinin kocası Salih Bostancı'yı (64) av tüfeği ile öldürdü. Çaycuma Sulh Ceza Mahkemesi'nin, şiddet uyguladığı gerekçesiyle geçen 27 Ocak'ta eşinin evine 6 ay yaklaşmama yönünde tedbir kararı verdiği H.G. cinayetten sonra kaçtı. Dört gün sonra yakalanan H.G. polisteki ifadesinde karısını vurduktan sonra kimse yüzüne bakmasın diye yaktığını söyledi.

2 Mart: Konya’da H.H.Ç. (34), şiddet gördüğü için kendisini jandarmaya şikayet eden ve boşanma davası açan karısı Gönül Çiçek’i (33) önce dövdü sonra tüfekle öldürdü. Cinayetten sonra H.H.Ç. polisi arayarak karısını öldürdüğünü söyledi ve kaçtı. H.H.Ç. hakkında bir ay uzaklaştırma kararı vardı.

28 Mart: Antep’te hakkında evden uzaklaştırma cezası bulunan H.E. (76) karısı Tülay E.’yi (48) evde döverek öldürdü.

5 Nisan: Çorum’da E.B. (27) boşanmak isteyen karısının annesi Mercan Şahan’ı (52) tabancayla öldürdü, kayınpederi M.Ş.’yi (54) yaraladı. E.B.’nin karısının şiddet gördüğü gerekçesiyle beş ay önce polise şikayette bulunduğu bunun üzerine mahkeme tarafından E.B.’ye uzaklaştırma kararı alındığı belirtildi. Kadının beş gün önce kocası tehditlerinden dolayı sığınma evine yerleştiği ifade edildi. E.B. cinayetten sonra kaçtı.

9 Nisan: Zonguldak’ta D.A. (30) oğlu Resul Kaan Akcan’ı (8), karısı Elif Akcan’ı (28) ve kayınvalidesi Nurcan Açıkgöz’ü (49) tüfekle öldürdü, ardından intihar etti. D.A. hakkında bir aylık uzaklaştırma kararı olduğu ve okuldan aldığı oğlunu parka götürüp yemek yedikten sonra teslim etmek için kayınvalidesinin evine gittiğinde olayın yaşandığı bildirildi.

3 Mayıs: Amasya’da M.Ş. (32) boşanmak isteyen karısı Şeyda Şengül’ü (27) sokakta bıçaklayarak öldürdü. Hakkında uzaklaştırma kararı bulunan M.Ş. tutuklandı.

25 Haziran: Eskişehir’de T.Y., boşanma aşamasında olduğu karısı Yasemin Yalçın’ı çocuklarını görme bahanesiyle gittiği evinde bıçaklayarak öldürdü. T.Y. hakkında 6 aylık uzaklaştırma kararı vardı.BİANET

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.