AYM'den Öcalan'ın yeniden yargılanmasına ret

AYM'den Öcalan'ın yeniden yargılanmasına ret

Anayasa Mahkemesi, yeniden yargılanma talebinin reddedilmesi nedeniyle adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini belirten Abdullah Öcalan’ın yaptığı başvuruyu ‘kabul edilemez’ buldu.

PKK lideri Abdullah Öcalan yeniden yargılama talebi reddedildiği için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. Adil yargılama hakkının ihlal edildiğini belirtti. Mahkeme ise başvuruyu kabul etmedi.

Mahkeme, gerekçe olarak olayın, bireysel başvuruların incelemeye başlandığı 23 Eylül 2012’den önce kesinleştiğine dikkat çekti.

Başvuruda yeni bir delil ileri sürmeksizin aynı kanun maddesi gerekçe yapılarak başvuru yapıldığı savunuldu.

Ret kararının başvurunun diğer kabul edilebilirlik şartları yönünden incelenmeksizin alındığına da yer verildi.

Öcalan’ın avukatlarından İbrahim Bilmez ise AYM’nin içeriğe girmeden olayın kendi kuruluşundan önce kesinleştiğini belirterek, ret verdiğini belirtti.

Bilmez, bunun doğru olmadığını, başvurunun dayanağının 2013 yılında yapılan değişiklik olduğunu söyledi, “Biz o yasanın ayrımcılık yasağından iptalini istemiştik. Ya bu yönde karar ya da yeniden yargılama konusunda kara verecekti,” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.