1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AYM kararına erişim engeli
AYM kararına erişim engeli

AYM kararına erişim engeli

Anayasa Mahkemesi'nin, 2014'teki bir kararına erişim engeli getirildi.

A+A-

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), 2014 tarihli “Deniz Yazıcı Başvurusu” kararına erişim engeli getirildi.

AYM’nin internet sitesinde, kararın bulunduğu sayfada, “Bu internet sitesi (http://www.kararlaryeni.anayasa.gov.tr/BireyselKarar/Content/4699ad0b-aa70-4935-b504-c8344982bd8f?wordsOnly=False) aşağıdaki karara istinaden 5651 sayılı Kanun uyarınca Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından erişime engellenmiştir. *İZMİR 7. SULH CEZA HAKİMLİĞİ’nin 29-03-2017 tarih ve 2017/1342 sayılı kararı” şeklinde uyarı çıkıyor.

anayasa-mahkemesi

Deniz Yazıcı, polisler tarafından “Kötü muameleye maruz kaldığı” şikayetiyle dava açtı. Yazıcı, mahkemenin hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararını AYM’ye taşımıştı. AYM, 10 Aralık 2014’te, “Başvurucunun eziyet ve insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının usül yönünden ihlal edildiği”ne ve tazminat ödenmesine karar verdi.

Fakat Sulh Ceza Hakimliği 5651 Sayılı Yasa’nın 9’ncü maddesi gereğince karara erişimi engelledi. Hukukçu Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, “Yıllardır Sulh Ceza Hakimliği’nin başlı başına adil bir yargılama problemi olduğunu söylüyoruz. Anayasa Mahkemesi kendi sitesi engellenince belki bunun ne demek olduğunu anlar” dedi.

‘ADİL YARGILAMA HAKKINI SULH CEZA HAKİMLİĞİ DEĞERLENDİRMEMİŞ

Altıparmak, AYM’nin önündeki süreçte başvurucunun isterse anonim kalma ihtimalinin bulunduğunu belirterek, “Anayasa Mahkemesi kararı çıktıktan sonra başkaları tarafından emsal olarak kullanılabildiği için kamusal bir bilgidir” diye konuştu. Altıparmak, şunları söyledi:

“Yani kişilik hakları ile oradaki hem ifade özgürlüğünü hem de toplumun tamamının adil yargılanma hakkını sulh ceza hakimi değerlendirmemiş gözüküyor. Bir diğer ihtimalde karara hiç bakmamış da olabilirler. Daha önce ben ve hukukçu arkadaşımız 42 tane başvuruda bulunduk. Diken ve T24 gibi birçok dijital medya için birçok başvurumuz da mevcut. Anayasa Mahkemesi bugüne kadar bu başvurularımızın hiçbirini karara bağlamadı. Bizim de iddiamız şuydu: Siz bunu karara bağlamadığınız zaman, yok olup giderek, etkili bir hukuk yolu da olmaktan çıkıyor.”

‘AYM SAYFASI TAMAMEN ENGELLENEBİLİR’

“Anayasa Mahkemesi, kendi sitesi engellenince belki bu kararı anlar” diyen Altıparmak, ortaya çıkan sonuçları şöyle değerlendirdi:

“Sulh Ceza Hakimliği, ‘Yetkim var’ diyerek Anayasa Mahkemesi sayfasının tamamını da engelleyebilir. Yani hukuken hiçbir engel yok. Ama bunun nasıl bir absürtlük olduğunu göstermek açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bize bunu açıklamaları gerekiyor.”

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.