1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Avukatlar, o tutuklularla görüştü
Avukatlar, o tutuklularla görüştü

Avukatlar, o tutuklularla görüştü

Avukatlar, PKK lideri Öcalan’ın bulunduğu İmralı’dan Silivri’ye nakledilen tutuklularla bir araya geldi.

A+A-

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, dün İmralı’dan Silivri hapishanesine nakledilen müvekkilleri Nasrullah Kuran ve Çetin Arkaş ile görüştü. Avukatlar tarafından yapılan açıklamada, “İki müvekkilimizle de tüm itirazlarımıza rağmen ayrı ayrı on beşer dakika görüşmemize izin verilmiş olup, görüşmemiz aynı İmralı’da olduğu gibi bir memur gözetiminde gerçekleşmiştir” denildi.

Avukatlar ayrıca, başka bir grup avukatın da görüşme başvurusunun, “Bakanlık kararıyla haftada bir gün bir kez görüşülebilir” gerekçesiyle engellendiği belirtildi.

Avukatlar açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

‘Adeta kaçırılmışlar’

“Ada’dan sevk edilme biçimlerini de aktaran müvekkillerimiz, kendi deyimiyle “adeta kaçırılırcasına” çıkarılmışlardır. 26 Aralık 2015 tarihinde akşam saat 18:30 sularında “gidiyorsunuz” denilerek apar topar İmralı hapishanesinden çıkarılmış ve yanlarına hiçbir zorunlu eşya alınmasına bile müsaade edilmemiştir. Götürüldükleri Silivri hapishanesinde çıplak arama ve işkenceye varacak düzeyde uygulamalara maruz kalan müvekkillerimiz şu an itibariyle mutlak tecrit koşullarında tutulmaktadırlar. Yine müvekkillerimizin Silivri hapishanesine getirilmelerinden hemen sonra ilk birkaç gün içerisinde cezaevi idaresince “örgütsel bilgi ve talimat verme ihtimallerine binaen” aile görüşü ve telefon hakkına üç aylık yasak getirilmiştir.”

‘Gazetecilik adına yapılan açıklamalar ibretliktir’

“Bu koşullarda bile kimi “aklıevveller”, müvekkillerimizin İmralı’dan gönderilmelerinin “ziyaretçileri aracılığıyla örgütsel aktarım yapmalarından” kaynaklı olduğundan dem vurmaktadır. Sabır taşını çatlatan bu özel savaş haberlerine bir kez daha değerli kamuoyunun itibar etmemesini rica ediyoruz. Söz konusu müvekkiller Nasrullah Kuran ve Çetin Arkaş İmralı adasına gönderildikleri günden (15 Mart 2015) bugüne aile, avukat ve kanunen hakları olan ziyaretçi görüşlerinin hiçbirinden faydalanamamışlardır. Böylesine kendilerini ifade etme olanaklarından yoksun kişiler hakkında bile gazetecilik adına yapılan açıklamalar ibretliktir.”

‘İmralı benzeri bir tecrite alınmışlardır’

“İmralı’dan Silivri’ye seyreden tecrit uygulamaları göstermektedir ki, Nasrullah Kuran ve Çetin Arkaş adlı müvekkillerimiz İmralı tecritine alınmışlardır. İmralı’dan hukuksuz bir şekilde gönderilen müvekkillerimiz İmralı’dan geldikleri için tekrardan İmralı benzeri bir tecrite alınmışlardır. Hedefinde Sayın Öcalan’ın olduğu bu uygulamalara karşı tüm meslektaşlarımızı ve kamuoyunu duyarlılığa davet ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.