Avrupalı ve Japon bilim insanları Merkür'ü inceleyecek

Avrupalı ve Japon bilim insanları Merkür'ü inceleyecek

Avrupa Uzay Ajansı ve Japon Uzay Ajansı, Merkür'ü incelemek için yeni göreve çıkıyor. Görevle gezegenin yeryüzü ölçümleri yapılacak.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Japon Uzay Ajansı (JAXA) Merkür’ü araştırmak için yeni bir uzay aracı yola çıkıyor. ‘BepiColombo’ göreviyle ilgili açıklama yapan Gezegen Bilimci Jörn Helbert, Merkür’e gidip orayı görüntülemeinin büyük bir düşünce olduğunu söylüyor.

Helbert, “Araçlarımızla elde edeceğimiz verilerde gerçekte ne görmek istiyoruz sorusu ağır basıyor. Çünkü bir örneğimiz yok. Bu daha önce incelediğimiz uydular gibi değil. Yapabileceğimiz tek şey yalnızca uzaktan bakabilmek. Çok ama çok sıcak olan bir şeye bakıyoruz, bu yüzden malzemeyi Mercure ile ile aynı sıcaklıkta incelemeliyiz. Tahmin edebileceğiniz gibi bunu yapmak hiç kolay bir iş değil.” şeklinde konuştu.

Euronews’un aktardığına göre, gündüzleri 450 santigrat derece sıcaklığı bulunan Merkür’ün sıcağına karşı dayanıklı bir araç geliştirdiklerini kaydeden Helbert, “Gezegenden gelecek olan ısıyı mekiğin içerisinde hissetmek istemiyoruz. Bu sebeple elimizden geldiği kadar ısıdan kurtulmalıyız. Merkür’ün sıcaklığını ve güneş ışığını çok iyi yansıtan bu aygıta ‘akım saptırıcı’ adını verdik. Mekiğin ana merkezine giren tek şeyse sadece ışık olacak” dedi.

Merkür’den alınacak verilerin BepiColombo’nun spektrometresi ile karşılaştırılacağını kaydeden Helbert, bu araçla yapılacak yolculukta hedeflerinden birinin de Merkür’ün yüzeyini neyin oluşturduğunu anlamak olduğunu söyledi. ESA ve JAXA, Merkür yörüngesinde araştırmaları farklı yollardan yürütecek. JAXA’ uzaktan gözlem yaparken ESA’lar gezegene yakın uçacak.

LAZER TEKNOLOJİSİ KULLANILACAK

Önceki Merkür misyonundan daha fazla araçla araştırmasını yürütecek olan ekibe Alman Havacılık Merkezi’nden (DLR) eşlik edecek Hauke Hussmann alttaki kraterleri, vadileri ve ovaları taramak için bir lazer altimetre kullanacak.

Merkürün tüm yüzey çekimlerini lazer ölçümleriyle taradıklarını belirten ve üç boyutlu bir harita hazırladıklarını belirten Alman uzay bilimci, uzay aracının yörünge alanındaki tüm yüzeyi elde ettikleri verilerle ele aldıklarını ve yüzey topografisini yeniden oluşturabileceklerini düşündüklerini söyledi. Gezegenlerin nasıl oluştuğunu anlamak için Merkür’ü tanımaya ihtiyacımız var diyen Helbert, “Tüm gezegenlerle ilgili bir modeliniz olsa bile içinde eğer Merkür yoksa bu model olarak yararsızdır” ifadesini kullandı. BepiColombo, Venüs’ün ve Merkür’ün yeryüzü ölçümlerini yapmakta kullanılacak. O bunu kademeli olarak yapacak. Ve gerçek bilimsel ölçümlere yörüngeye gireceği 2025 Aralık ayında başlayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.