Askerdeki ve cezaevlerindeki Kürt çocukları için 'karşı eylem'

Askerdeki ve cezaevlerindeki Kürt çocukları için 'karşı eylem'

Yüksekova Barış Anneleri İnsiyatifi 'Askere aldığınız ve Cezaevlerine zorla koyduğunuz çocuklarımızı geri istiyoruz' sloganıyla çadır kurarak 'Karşı Eyleme' başladı.  

YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - Yüksekova Barış Anneleri İnsiyatifi ile çocukları askerde ve cezaevinde olan bazı aileler; 'Askere aldığınız ve cezaevlerine zorla koyduğunuz çocuklarımızı geri istiyoruz' sloganıyla eyleme başladı. Diyarbakır'da çocuklarının zorla dağa götürüldüğü iddiasıyla bazı ailelerin yaptığı eyleme kaşı yapılan eylemin süresiz olduğu öğrenildi.

Eski Cezaevi Kavşağı'nda çadır kuran barış anneleri, çadırın girişine ' Askere aldığınız ve cezaevlerine zorla götürdüğünüz çocuklarımızı geri istiyoruz" pankartı astı.

Eyleme başlayan Barış Anneleri İnsiyati ile çocukları cezaevinde ve askerde olan annelere, BDP Yüksekova İlçe Başkanı Fikret Turgut, Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYADER) ve çok sayıda yurttaş destek verdi.

Eylemlerini basın açıklaması ile duyuran anneler adına bir açıklama yapan Mizgin Korkmaz; "Bilindiği üzere Kürdistan'da yüzyıllardır bir savaş durumu var. Kürt halkı binlerce kez katliamlardan geçti. Genelde sistemin özelde Türk devletinin kirli politikaları Kürt halkına zulüm katliam ve sömürüden başka bir şeyi reva görmemiştir. Bu katliamlar karşısında Kürt gençleri çare olarak yönlerini Kürdistan'ın özgür dağlarına çevirmekle bulmuştur. Buda açıkça gösteriyor ki bugün Kürdistan dağlarında bulunan tüm gençlertin sorumlusu Türk devletidir. Cezaevlerinde bulunan onbinlerce Kürt genci zorla rehin tutulmaktadır. Ayrıca devlet, binlerce Kürt gencini zorla baskıyla askere götürmektedir. Biz bu yaklaşımları artık kabul etmiyoruz. Çocuklarımızı askere göndermeyeceğiz. AKP ve Türk devletinin bizlerden zorla aldığı, cezaevlerine koyduğu çocuklarımızı geri istiyoruz. Taleplerimiz yerlerine getirinceye kadar eylemimizden vazgeçmiyeceğiz. Bu vesileyle tüm gerilla, asker ve tutuklu ailelerini eylemimize katılmaya davet ediyoruz" dedi.

Eyleme katılan annelerden Fatma Temel ise, Diyarbakır'da çocuklarının zorla dağa götürldüğü iddiasıyla eylem yapan ailelerin Başbakan Erdoğan tarafından kandırıldığını ifade ederek, "Bu annelerde çağrımızdır gelin bize katılın beraber çözümü haykıralım. Erdoğan yalan konuşuyor onun yalanlarına alet olmayın" dedi. 

karsiss.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum