Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na katılan işçi: Kira ve borçları ödeyince elime 3 lira kalıyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na katılan işçi: Kira ve borçları ödeyince elime 3 lira kalıyor

Asgari ücretli işçileri temsilen komisyona katılan Gülden Görmez, geçim sıkıntılarını anlattı. 1603 lira asgari ücretten ayda eline 3 lira kaldığını belirten Görmez, "Asgari ücretlinin ne kadar sıkıntı çektiğinin herkes bilincinde" dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na yaklaşık 7 milyon işçiyi temsilen ilk kez bir işçi katıldı. Yalova Üniversitesi Merkez Yerleşke’de özel güvenlik görevlisi Gülden Görmez katıldığı komisyonda asgari ücretlilerin taleplerini dile getirdi. Bir süre önce eşinden ayrılan 2 çocuk annesi Görmez, ailesinin geçimini güçlükle sağladığını söyledi.

Aldığı asgari ücretten geriye sadece 3 TL kaldığını belirten Görmez, “15 gün önce yakmaya başladım doğal gazı. Bu 15 günlük bir fatura. 150 lira gelmiş. 850 lira zaten kira ödedim; 1000 lira yaptı. Şimdi kredi taksitim var, 650 lira. Onu ödeyeceğim; 1650 lira yapıyor. Ben yol ve yemek ücreti alıyorum ama iş yerinde yemek yiyorum. Çalışma saatinin içerisinde yemek yemek zorundayım. Para zaten oraya gidiyor. Yol parası da zaten yola gidiyor. 1603 liradan ayda elimde 3 lira kalıyor. Kredi ve kiraya gidiyor para. Bu faturaları kredi kartlarımdan ödüyorum. Diğer kartım müsaitse oradan çekip onun asgarisini, oradan çekip diğerinin asgarisini yatırarak, böyle yürüyor. Bu krediyi de onun için çektim zaten çünkü kredi kartlarım doluydu artık dönmüyordu. Kredi çekip en azından biraz rahatlayayım istedim. Kriz yönetimi gibi. İyi mi oldu? Hayır iyi olmadı. Şimdi 650 lira hem kredimi ödüyorum hem de kredi kartımı kullanmaya devam etmek zorunda kalıyorum. Bunu da orada dile getirdim” diye konuştu.

‘BUGÜNKÜ YEMEĞİMİZ MAKARNA, ANLATACAK BİR ŞEY YOK’

Komisyonun ilk toplantısında asgari ücretle geçinen işçilerin sorunlarını dile getirdiğini söyleyen Görmez, “İnşallah buna duyarlı olurlar çünkü bir tek bu durumda olan ben değilim. Ben herkesin sesi olarak oradaydım ve birçok asgari ücretli de bu şekilde geçiniyor. Kredi kartı olmayan da var, kredi alamayan da var, sadece o parayla döndürmeye çalışan var. İnsanlar çocuklarını okutamıyor. Bırakın, okul masraflarına bu para yetmiyor bile. Servis tutmak zorunda kalıyorlar, okul için başka ihtiyaçlar oluyor. Yani olmuyor, gitmiyor artık. Bugünkü yemeğimiz makarna; daha ne anlatayım ki. Anlatacak bir şey yok. Aslında herkes farkında. Asgari ücretlinin ne kadar sıkıntı çektiğinin herkes bilincinde. Bu sefer farklı bir yerden bakarlarsa bizim sıkıntılarımızı daha iyi anlarlar diye düşündük. İnşallah bu sene güzel olacak diye umut ediyorum” dedi.

‘EN AZINDAN NEFES ALABİLİRİZ’

Asgari ücret beklentisini de dile getiren Görmez, “O artık onların duyarlılığına, gerçekten bizi anlayıp anlamadığına bağlı. İnşallah 2 bin lira üstü ve enflasyon oranının maaşa yansımasını istiyoruz. Enflasyon rakamları çok yüksek şu an. Böyle olursa belki biraz, yine bu tabii eksik ama en azından nefes alabiliriz” diye konuştu.

Çocuklarının eğitimiyle ilgili ise Görmez, “Büyük oğlum Balıkesir’de üniversite okuyor. Küçük oğlum da liseyi terk etti. Şimdi onu Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir proje var, oraya yazdırdık. Başarılı olursa hem dışarıdan liseyi bitirecek hem de aşçılık diploması alacak” dedi. (DHA)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.