Ankara'daki saldırı bir misilleme mi?

Ankara'daki saldırı bir misilleme mi?

Ankara saldırısı, aksi yöndeki açıklamalara rağmen YPG ve PYD'ye yüklenmek istenirken, saldırıyı gerçekleştirdiği ileri sürülen Salih Neccar ile ilgili önemli bir ayrıntı ortaya çıktı.

Ankara'da dün meydana gelen saldırının ardından devlet ve hükümet yetkilileri tarafından sorumlu olarak YPG ve PYD gösterilirken, iki taraftan da "Saldırı ile ilgi ve alakamız yoktur" açıklaması geldi. Buna rağmen saldırı YPG ve PYD'nin üzerine yıkılmaya çalışılırken, saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Salih Neccar ile ilgili ise önemli bir ayrıntı ortaya çıktı.

Saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Neccar'ın ismi, bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanırken, Neccar'ın ailesinin Esad rejiminin askeri istihbaratı olan Emn-ül Askeri ile irtibatlı olduğu ileri sürüldü.

Radikal Gazetesi yazarı Murat Yetkin, saldırıya ilişkin kaleme aldığı yazısında "Az önce konuştuğum ismini ve makamını saklı tutmak isteyen güvenlik kaynakları diyor ki, 'Eğer kimlik bilgileri doğruysa, bu Neccar ailesi Suriye'de Beşar Esad'ın başında bulunduğu Baas rejiminin askeri istihbaratı Emn ül-Askeri'yle irtibatlıdır" ifadelerini kullandı.

'Asıl hedef Hava Kuvvetleri Komutanlığı mı?'

Yetkin, yazısının devamında ise şunları yazdı: "Yine diyorlar ki, 'İlk değerlendirmemiz, bu saldırının asıl hedefinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı olduğu yönündedir.' Evet, saldırı Meclis'e, Genelkurmay'a, çok yakın bir yerde yapıldı ama en yakın bina Hava Kuvvetleri Komutanlığı, askeri servis araçlarının park yeri de Hava Kuvvetleri ile onun arkasındaki emekli general lojmanlarının bitişiğinde. O yüzden mi? 'İlk değerlendirmelere göre', evet ve bunda verilmek istenen bir mesaj var. O mesaj da 24 Kasım 2015'te Rus SU-24 uçağının bir Türk F-16'sı tarafından düşürülmesi ve pilotunun öldürülmesine karşı misilleme...

'Adrese yazılıp altı imzalanmış bir mektup gibi'

Peki, neden böyle değerlendiriyor güvenlik birimleri? Diyorlar ki, eğer bu bir taşeron eylem olmasaydı PKK pek ala kendi bombacılarından birini kullanabilirdi, üzerinde kimlik filan da taşımazdı. Bu saldırıda Suriye'den göçmen kaydı ile giren eylemcinin, üzerinde kimliğiyle kullanılmış olması, adeta adrese yazılıp altı imzalanmış bir mektuba benziyor; güvenlik ve istihbarat birimleri kanlı saldırı ardından ilk değerlendirmelerini böyle yapmışlar."

Saldırı PYD ve YPG açıklamalarına rağmen ilişkilendirilmek isteniyor

Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, saldırı PYD ve YPG ile ilişkilendirilmeye çalışılıyor. Ancak YPG Genel Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Türk Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun 'Ankara saldırısını YPG yaptı' açıklaması yalandır, gerçeklerden uzaktır. Davutoğlu, bu açıklama ile Suriye ve Rojava'ya yönelik saldırıya zemin hazırlamak istemektedir" ifadesi kullanılarak, saldırı ile hiçbir alaka ve ilgilerinin olmadığını açıkladı.

Aynı şekilde PYD Eşbaşkanı Salih Müslim tarafından da yapılan açıklamada, Ankara patlamasından YPG'nin sorumlu tutulmasının gerçeklikle alakası olmadığını ve patlamayla hiçbir güçlerinin alakası olmadığını söyledi.

Saldırı YPG'ye yıkılmak isteniyor

Bu açıklamalara rağmen ısrarla saldırının YPG ve PYD ile ilişkilendirilerek, özellikle saldırı sonrası YPG'nin "terör örgütü" listesine alınmamasına tepki içeren açıklamaların gelmesi ve saldırıya ilişkin bulguların YPG'yi "terörist saymayan" ABD ve Rusya dahil ülkelere gönderileceği açıklamaları saldırının YPG'ye yıkılmak istendiği şeklinde yorumlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.