Ankara Barosu'ndan Danıştay'a RTÜK itirazı

Ankara Barosu'ndan Danıştay'a RTÜK itirazı

Ankara Barosu tarafından internet üzerinde yapılan radyo ve televizyon yayınlarını düzenleyen RTÜK yönetmeliği için Danıştay'a dava açıldı: Anayasa'ya aykırı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun internet yayıncılığını denetlemesine yönelik yayınlanan yönetmeliğine Ankara Barosu’ndan itiraz geldi. Baro, yönetmelik değişikliğinin Anayasa’ya aykırılığı sebebiyle Anayasa Mahkemesine itiraz yoluyla başvurulması talebiyle Danıştay’a dava açtı.

Ankara Barosundan yapılan yazılı açıklamada, “1 Ağustos 2019 tarih ve 30849 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin, 2/2-b ve 4/1-a maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali ile dayanak 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 29/A maddesinin Anayasa’ya aykırılığı iddiası ile Anayasa Mahkemesi’ne itiraz yoluna başvurulması talebiyle Baromuzca Danıştay’da dava açılmıştır” denildi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.