Ankara Barosu'ndan avukatlara saldırıya tepki

Ankara Barosu'ndan avukatlara saldırıya tepki

Ankara Barosu avukat Fadime Eymir'in bir polis tarafından darp edildiği, avukat Büşra Pamukçu'nun ise duruşma salonundan "yaka paça atıldığını" ve kolundan yaralandığı açıkladı.

Ankara Barosu avukat Fadime Eymir’in bir polis tarafından darp edilmesi nedeniyle Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği bünyesinde herhangi bir avukat ataması yapılmamasına karar verdi.

Açıklamada, “Hiçbir yurttaşın hak kaybı yaşamaması için avukatlık mesleğinin ve müdafilik görevlerinin gereklerinin Ankara Adliyesi içinde ve savcılık birimlerinde Ankara Barosu Yönetim Kurulu ya da görevlendirdiği gözlemcilerin refakatinde gerçekleşecek şekilde 1136 sayılı yasanın 97/4 hükmü uyarınca yerine getirilmesine karar verilmiştir” denildi.

Ayrıca Eymir’in duruşmasına girmek isteyen Avukat Hakları Merkezi üyesi avukat Büşra Pamukçu’nun, mübaşir ve bir görevli tarafından dışarıya çıkarıldığı ve üzerine kapatılan kapının koluna çarpması neticesi yaralandığı belirtildi. Baro, görevli ve mübaşirin kimlikleri ile soruşturma dosyası bildirilene kadar Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne de avukat ataması yapılmayacağını duyurdu. Kararın 19 Kasım’dan itibaren uygulanacağı kaydedildi.

FADİME EYMİR’E HAKARET VE DARP

Ankara Barosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında Ankara Barosu CMK Uygulamaları Merkezi tarafından 9 Kasım’da görevlendirilen avukat Fadime Eymir, Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği duruşma salonu önüne Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği’nde görevli bir polis tarafından sözlü hakarete maruz kaldı ve darp edildi.

Aynı gün suç duyurusunda bulunulduğu aktarılan açıklamada, “Meslektaşımızın elbisesinin parçalandığı ve kendisinin de yaralandığı bu vahim olay nedeni ile sorumlular hakkında meslektaşımız tarafından Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na hemen aynı gün suç duyurusunda bulunulmuştur. Avukat Hakları Merkezi üyesi Av. Büşra PAMUKÇU ile Ankara Barosu Yönetim kurulu üyeleri Av. Burcu Mine GARGIN ve Av. Güzin TANYERİ de derhal olay yerinde hazır bulunmuşlar, darp edilen meslektaşın Adli Tıptan rapor alma ve savcılık şikayeti esnasında yanında olmuşlardır” denildi.

PAMUKÇU KOLUNDAN YARALANDI

Darp edilmesini dosya sorgu zaptına geçirmek isteyen Fadime Eymir talebinin, sorgu hakimi tarafından reddedilmesi üzerine bu konu hakkında görüşmek için duruşma salonuna girmek isteyen avukat Büşra Pamukçu’ya izin verilmediği kaydedildi. Pamukçu’nun kolundan yaralandığı kaydedilen açıklamada yaşananlar şöyle anlatıldı:

“Başına gelen kolluk şiddetini görevlendirildiği dosya sorgu zaptına geçirmek isteyen Av. Fadime EYMİR’ in bu talebinin sorgu hakimi tarafından reddedilmesi üzerine sorgu hakimi ile bu konu hakkında görüşmek için duruşma salonuna girmek isteyen Avukat Hakları Merkezi üyesi Av. Büşra PAMUKÇU, mübaşir ve bir görevli tarafından yaka paça duruşma salonundan dışarıya çıkarılmış ve üzerine kapatılan kapının koluna çarpması neticesi yaralanmış olup meslektaşımızın konu ile ilgili şikayeti 2018/202168 soruşturma numarası ile derdesttir.”

‘SALDILAR MESLEĞİMİZE VE KURUMUMUZA YAPILMIŞTIR’

Avukat görevlendirmesinin kamusal bir hizmet olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Kamusal bir hizmeti yerine getirmek üzere Ankara Barosu eliyle görevlendirilmiş meslektaşlarımızın maruz kaldığı saldırılar, öncelikle mesleğimize ve devamında kurumumuza yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Fadime Eymir’in darp edilmesi nedeniyle şikayetçi olunan polis ile Büşra Pamukçu’nun yaralayan adliye personelinin de kimlik bilgilerinin, savcılık ve baroya bildirilmesi istenen açıklamada, talep yerine getirilene kadar Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği ve Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne avukat ataması yapılamayacağı duyuruldu.

KARARLAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI

Ankara Barosu’nun aldığı kararlar şöyle:

“1- Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği’nde avukatlık mesleğinin gereklerini yerine getirmek üzere, hem de kurumumuz Ankara Barosu eliyle görevlendirilen bir meslektaşımıza yönelik bu saldırının açığa çıkartılması için gerekli çabanın muhakkak gösterileceğine, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü tarafından idari tahkikatın derhal başlatılacağına ve şüphelinin kimlik bilgileri de dahil tüm idari tahkikat bilgisinin hem Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, hem de kurumumuza ivedilikle bildirileceğini umuyoruz. Öte yandan, idari tahkikatın başlatılmaması ve istenen bilginin verilmemesi şüpheli saldırgan hakkında soruşturma yapılmasının engellenmesine yönelik bir tercih ve idari bir tasarruf olacaktır. Böylesi hukuksuz bir idari tasarrufun da, başka görevlendirmeler kapsamında meslektaşların da karşılaşması tehlikesi karşısında Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği’nde avukatlık hizmetinin yerine getirilmesi mümkün değildir.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 95. maddesinin 1, 4, 20 ve 21. fıkraları uyarınca Ankara Barosu üyelerini, Baro Yönetim Kurulu meslektaşlarını ve bir bütün olarak da insan haklarını korumakla görevlidir. Aynı yasanın 57. maddesi uyarınca bu zorunluluk diğer yargı mensupları için de geçerlidir. “09.11.2018 tarihli saldırının benzerlerinin bir daha asla yaşanmamasına yönelik bir teminat ve saldırıya dair hassasiyetin bir göstergesi olarak 2018/202154 soruşturma sayılı dosyanın şüphelisi kolluk personelinin kimlik bilgilerinin derhal Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Ankara Barosu’na yazılı olarak bildirilmesi ve İstenilen bilgi verilmek suretiyle idari ve cezai tahkikatların ilerlemesi sağlanana dek, kurumumuz eliyle görevlendirilecek diğer meslektaşların beden bütünlüğü, can güvenliği ve mesleğin onuru ile yapılabilmesine yönelik koşulların sağlanamıyor olduğu kabul edilecektir. Görevlendirilen meslektaşlarının can güvenliğini korumak ve mesleğin gereği gibi yerine getirilmesini sağlamak amacıyla yukarıdaki Avukatlık Kanunu’na ve evrensel hukuk ilkelerine uygun talebimiz karşılanana kadar Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği bünyesinde 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 150. maddesi uyarınca herhangi bir avukat ataması yapılmamasına, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği dosyaları kapsamında talep edilecek görevlendirmeler, avukat nezaretinde yapılacak soruşturma aşaması işlemlerinin esasen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde yürütüldüğü de nazara alınarak,hiçbir yurttaşın hak kaybı yaşamaması için avukatlık mesleğinin ve müdafilik görevlerinin gereklerinin Ankara Adliyesi içinde ve savcılık birimlerinde Ankara Barosu Yönetim Kurulu ya da görevlendirdiği gözlemcilerin refakatinde gerçekleşecek şekilde 1136 sayılı yasanın 97/4 hükmü uyarınca yerine getirilmesine.”

2- Aynı gerekçelerle, idari ve cezai tahkikatın ilerlemesinin sağlanması için Av. Büşra Pamukçu’yu darp eden 1. Sulh Ceza Mahkemesinde 09.11.2018 tarihinde görevli mübaşir ve diğer şüphelinin kimlik bilgileri ilgili soruşturma dosyasına ve baromuza bildirilene kadar 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne de Avukat ataması yapılmamasına,

Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği ile Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğine CMK kapsamında zorunlu müdafi atamalarının 19.11.2018 tarihi itibariyle durdurulacağının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne, Ankara Adli Yargı Komisyon Başkanlığı’na ve meslektaşlarımıza bildirilmesine,

Oy birliği ile karar verilmiştir.”

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.