1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Alper Taş: 3-5 kişiyle yönetmeyeceğiz!
Alper Taş: 3-5 kişiyle yönetmeyeceğiz!

Alper Taş: 3-5 kişiyle yönetmeyeceğiz!

Alper Taş, Beyoğlu'nda seçim çalışmalarına başladı: Piramidi tersine çevireceğiz, ilçeyi belediye binasına oturup çevremizdeki 3-5 kişiyle yönetmeyeceğiz.

A+A-

CHP’nin Beyoğlu Belediye Başkan adayı, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş oldu. Taş’ın adaylığı özellikle sosyalist camiada büyük bir heyecanla karşılandı.

Seçim çalışmalarına start veren Taş, gündeme dair açıklamalar yaptı. “Bizim adaylığımız Beyoğlu adaylığını aştı. Sonuçta insanlar buradaki seçimlere, hep birlikte oluşturacağımız heyecana bakacak ve buradan hareketle geleceğe dair işaretler alacak. Önemli bir seçime gireceğiz. Bizim için de bir sınav olacak. Bugün esas olarak yeni bir dönemin izlerini yaratabilmek adına mücadele ediyoruz. Süreci siyasette yeni bir kapının açılma imkanı olarak görüyoruz” diyen Taş, “Biz Beyoğlu’nun sorunlarını biliyoruz. Öncelik olarak toplumun dışlanan, ezilen kesimlerine yöneleceğiz. Bunlar Tarlabaşı başta olmak üzere Beyoğlu’nda yoksulluğu yaşayan tüm kesimlerdir. Eğitimden, sağlıktan yoksun bırakılan insanlardır. Bir kere bu kesimlerin haklarına sahip çıkacağız. Mağdur olan ve olacak olanların sorunlarını öne alacağız” ifadelerinde bulundu.

Birgün’den Can Uğur’un haberine göre, Alper Taş, seçilmesi dahilinde, Galataport, Haliçport gibi projelerin içinde olmayacaklarını, “Sermaye ile emeği ayrıştırırken kültürleri, hayat tarzları, inançları farklı kesimleri birleştireceğiz. Binlerce insanımız tapu sorunu yaşıyor. Halkımızla birlikte, onların talepleri doğrultusunda bu sorunların üstesinden geleceğiz. Bu sorunlara onlarla birlikte yanıtlar üretmeye çalışacağız. Bir ‘Halk belediyesi’ anlayışı çerçevesinde halkın sorunlarını halkla birlikte ürettiğimiz çözümlerle gidermeyi kendimize hedef olarak koyuyoruz. Bizi AKP’den ayıran çizgi de bu. İlk olarak ‘neyi teslim aldık, bize ne bıraktı eski belediye’ bunun bilançosunu çıkartıp, sorunları çözmeyi hedeflediğimiz çerçevede plan ve programla yola çıkacağız. Bunu da halk meclisleriyle demokratik planlama çerçevesinde yapacağız” sözleriyle vurguladı.

‘PİRAMİDİ TERSİNE ÇEVİRECEĞİZ’

Yönetim işleyişine dair konuşan Alper Taş şunları söyledi:

“Biz var olan egemen yerel yönetim anlayışında piramidi tersine çevireceğiz. Sağ siyasetler ve özellikle AKP, sola ait kavramları kendi kavramları gibi yıllardır içini boşaltarak kullanıyor. Katılımcı demokrasi, yerinden yönetim, mahalle meclisleri gibi kavramlar ağızlarından düşmüyor. Göstermelik halk toplantıları yapıp notlar alıyorlar. Sonra da halkın sorunlarına sırtlarını dönüyorlar. Biz piramidi tersine çevireceğiz derken bu adımları göstermelik olarak değil gerçekten hayata geçireceğiz demek istiyoruz. Bizim yönetim anlayışımız başkan merkezli olmayacak. Bizde başkanın iki dudağının arasına hapsolmuş bir yerel yönetim anlayışı olmayacak. Bir model sunuyoruz. Halk meclislerinin/mahalle meclislerinin yönetimde söz sahibi olduğu bir anlayış.

Burada bize oy veren vermeyen ayrımına gitmeyeceğiz. Mahallede yaşayanlar oranın işleyişi hakkında söz sahibi olabilecek. Meclisler muhtarların, azaların da olduğu en geniş heyetler şeklinde oluşacak. Kadınlar ve gençler meclislerin en aktif katılımcıları olacak. Kadınlar da gençler de toplumun en dinamik kesimleri. Bu kesimlerin, devasa sorunları ancak özel bir çaba ile çözülebilir. Yani özetle mahalle meclisleri tepede biz aşağıda olacağız. Biz onların aldığı kararları uygulayan koordine eden pozisyonda olacağız. Eğer biz kazanırsak çok farklı bir yerel yönetim anlayışıyla Beyoğlu’nu yöneteceğiz, örnek olacağız.”

‘SAYIŞTAY RAPORLARINDA BİZİM ADIMIZA RASTLAYAMAYACAKSINIZ

Alper Taş sözlerini, “Biz, belediye başkanlığını mal mülk edinmek için istemiyoruz. Cebimizi doldurmak gibi bir derdimiz de yok. O yüzden Sayıştay raporlarında bizim adımıza rastlayamayacaksınız. Biz devrimciyiz. Halkın, kamunun çıkarı için bu göreve talibiz. Halkın çıkarı dışında bir beklentimiz olmayacak. Bizim Beyoğlu’nda parsel parsel arsa almak orayı yağmalamak gibi bir derdimiz yok. Aksine bunları yapanlardan hesap soracağız. Beyoğlu’nu bunlardan kurtaracağız. Bu çerçevede katılımcı bütçe uygulamasını devreye sokacağız. Mahalle meclislerinde tartışılan, kamuoyunun bilgi sahibi olduğu bir belediye bütçesi olacak. Akçeli işlere yer olmayacak. Birileri zengin olurken birileri Tarlabaşı’nın arka sokaklarında yoksulluğa mahkûm olmayacak. Tarlabaşı’ndakilerle Kasımpaşa’dakilerle, Okmeydanı’ndakilerle ve buralarda olan 45 mahallemizle yapacağız bu bütçeyi. Ne yapıyorsak hesabını vereceğiz. Hepsinin kararını birlikte alacağız. Özetlemem gerekirse, belediye binasına oturup çevremizdeki 3-5 kişiyle yönetmeyeceğiz bu ilçeyi. Burada yaşayan herkesin bilgisi ve katılımıyla, katkısıyla yapacağız. Bizim siyasal fikrimiz açısından önemli olan yöneten ve yönetilen ayrımının ortadan kalkmasıdır” diyerek bitirdi.

Kaynak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.