Almanya'yla enerjide işbirliği

Almanya'yla enerjide işbirliği

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier'le iki ülkenin enerji alanında işbirliğini öngören niyet mektubunu imzalayacaklarını söyledi.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, yeni ticari anlaşmaları hayata geçirmek için Türkiye temaslarına devam ediyor. Bugün, iki ülke arasında enerji alanında önemli bir anlaşmaya imza atılacak.

2. Türk-Alman Enerji Forumu’nda iki ülke ilişkilerine dair değerlendirmelerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Önümüzdeki süreçte iki ülke arasında enerji alanındaki iş birliği potansiyelinin hızlıca hayata geçirilmesi amacıyla bugün meslektaşım Altmaier’le bir niyet mektubu imzalayacağız. Bu niyet mektubunda yer alan iş birliği alanlarında çalışmalarımızı süratle ve sonuç odaklı devam ettirerek, halihazırda belirli bir seviyeye ulaşmış olan ikili iş birliğimizi daha da geliştireceğimize yürekten inanıyorum” dedi.

15 MİLYAR DOLARLA ALMANYA BİRİNCİ SIRADA

Almanya’nın Türkiye’nin en büyük ticari ortaklarından olduğunu hatırlatan Dönmez, 2017’de ikili ticaret hacminin 36,4 milyar dolara ulaştığını söyledi. Dönmez, Almanya’nın 15,1 milyar dolarla Türkiye’nin ihracatında birinci sırada, ithalatında ise yaklaşık 21- 22 milyar dolarla Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını dile getirdi.

Dönmez, AB’nin enerjide yapacağı stratejik hamlelerin yolunun Türkiye’den geçtiğini savunarak, Türkiye’nin artan jeopolitik konumunun öneminin “Avrupa’nın enerji arz güvenliği Türkiye’den başlar” tezini her geçen gün pekiştirdiğini ifade etti.

4 ÇALIŞMA GRUBU

Enerji alanındaki işbirliğini artırmak için iki ülke arasında ‘yol haritası’ oluşturulduğunu anlatan Dönmez, “Böylece iki ülkenin kamu ve özel sektörünün enerji alanında iş birliği yapabileceği alanlara ve odaklanabileceği projelere yer verildi” dedi ve ekledi: “Yol haritasında belirlenen iş birliği konularının Türk ve Alman özel sektörünün de katkılarıyla somut iş birliklerine dönüştürülebilmesi için dört çalışma grubu oluşturuldu. Bu çalışma gruplarının faaliyet alanları içinde hem Türkiye’nin hem de Almanya’nın büyük önem verdiği yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği başta olmak üzere enerji altyapısı ve sektör eşleşmesi ile elektrik ve doğal gaz piyasalarındaki düzenlemeler yer almaktadır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.