1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Almanya: Türkiye 136 kişilik liste vermedi
Almanya: Türkiye 136 kişilik liste vermedi

Almanya: Türkiye 136 kişilik liste vermedi

Alman yetkililer, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Berlin ziyareti sırasında Türkiye'nin 136 kişinin kişinin iadesini istediği yönündeki haberleri yalanladı. "Böyle bir liste verilmedi" diyen yetkililer, sadece gazeteci Can Dündar'ın istendiğini söyledi.

A+A-

Alman hükümet kaynakları, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Berlin ziyareti sırasında iadesi talep edilen 136 kişilik bir isim listesi verildiği haberlerini yalanladı.

DW Türkçe’ye konuşan Alman hükümet kaynakları, kendilerine Gülen yapılanması mensubu 136 kişi ile ilgili hukuki işlem yapılması talebini içeren bir liste verilmediğini açıkladı.

Erdoğan, Almanya ziyaretinin sonunda kendisine eşlik eden Türk gazetecilere açıklamalarda bulunmuş, gazeteler Alman hükümetine hukuki işlem yapılması için “136 kişilik bir FETÖ listesi iletildiğini” yazmıştı. Haberlerde Erdoğan’ın, “İsimlerin tamamını bilmiyorum ama külliyetli bir liste” ifadelerine ve Almanya’nın bu konuda “duyarlı davranması” yönündeki beklentisine yer verilmişti.

‘BÖYLE BİR LİSTE BİZDE YOK’

Ancak Alman hükümet kaynakları Türk tarafının kendilerine herhangi bir liste iletmediğini söyledi. “Böyle bir liste bizde yok” diyen Alman yetkililer, ne Erdoğan’ın ziyareti öncesinde ne de ziyareti sırasında, Gülen yapılanması mensupları hakkında hukuki işlem yapılması ya da iadesi talebini içeren “136 kişilik bir liste” verildiğini aktardı.

‘ZİYARETİN PLANLANMASINDA ZORLUK YAŞANDI’

Erdoğan’ın yanlış ya da eksik bilgilendirildiği kanaatini taşıyan Alman hükümet yetkilileri, ziyaretin planlaması ve icrasında da büyük sıkıntılar yaşandığına, Türk tarafındaki iletişim kopukluğunun ciddi boyutlarda olduğuna işaret etti.

Yeni hükümet sisteminin devletin kurumsal işleyişinde yol açtığı belirsizlik ve karışıklığın Erdoğan’ın Almanya ziyaretine de yansıdığını söyleyen Alman kaynaklar, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz ettiği listenin de bu karışıklıktan kaynaklanan yanlış veya eksik bir bilgilendirmeye dayandığını düşünmekteyiz” görüşünü aktardı.

‘SADECE CAN DÜNDAR İSTENDİ’

Türk tarafının geçtiğimiz hafta pazartesi günü gazeteci Can Dündar’ın tutuklanarak iade edilmesi yönünde bir talep ilettiğini ancak bunun tek başına Dündar ile ilgili bir talep olduğuna dikkat çeken Alman yetkililer, Dündar’ın tutuklanarak iade edilmesinin zaten söz konusu olmadığını kaydetti.

Alman hükümetinin Dündar’ı bir gazeteci ve hakkındaki suçlamaları da “siyasi” olarak değerlendirdiğine vurgu yapan Alman yetkililer, herhangi bir işlem yapılmayacağını, Türk tarafının da bu talebine olumlu yanıt alamayacağını da gayet iyi bildiğine işaret etti. (Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.