Albayrak: TL en çok değer kazanan para oldu

Albayrak: TL en çok değer kazanan para oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sıkı maliye ve para politikalarında taviz vermeyeceklerini belirterek, "Büyüme sürdürülebilir bir patikada gerçekleşecek" dedi.

Enflasyonla mücadelenin sonuç vermeye başladığını öne süren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önümüzdeki dönemde öncelikli olarak üretici fiyatlarında (ÜFE), sonrasında da tüketici fiyatlarında (TÜFE) düşüşün devam edeceğini söyledi.

Türk Lirasının dolar karşısında ağustos ayından bu yana yüzde 20 değer kazandığını da öne süren Albayrak, 2020 yılında enflasyonu yüzde 6’ya geriletecekleri iddiasını da yineledi.

Albayrak konuşmasında özetle şunları söyledi:

TL EN ÇOK DEĞER KAZANAN PARA BİRİMİ OLDU!: Gereken tüm tedbirleri güçlü bir koordinasyonla almaktan çekinmedik. Attığımız adımlar sayesinde dalgalanma yerini normalleşmeye bıraktı. Ağustos ayından bu yana TL yüzde 20 değer kazandı. En çok değer kazanan para birimi oldu. Ülke risk primimiz yaklaşık 200 baz puan azalış gösterdi. Enflasyonla topyekün mücadele programına yoğun destek gerçekleşti. Programın kasım ayı enflasyon rakamlarına beklentiler doğrultusunda katkı sağladı. Önümüzdeki dönemde öncelikle üretici fiyatlarında ardından tüketici fiyatlarında olumlu gelişmeler devam edecek. Sıkı makro politikalar ve yapısal tedbirlerle enflasyon kademeli olarak azalacak.

CARİ AÇIK 30 MİLYARIN ALTINA GERİLİYOR: Öncü göstergelerdeki görece iyileşmeler önümüzdeki dönemde büyümenin sürdürülebilir patikada gerçekleşeceğine işaret ediyor. İç ve dış pek çok olumsuzluk yaşadığımız dönemde Türkiye ekonomisinin pozitif büyümesine devam etmesinde zamanında aldığımız güven artırıcı tedbirlerin işe yaradığına ve sağlam duruşa işaret etmekte. Cari açıkta 30 milyar doların altına inmeye başlıyoruz.

DAHA YENİ BAŞLADIK: 2019’a giriyoruz. Gevşemeden, rehavete kapılmadan aynı disiplin ve yüksek motivasyonla girme zamanı. Rehavet sıfır, daha yeni başladık. Mart ayında gerçekleşecek seçimlere rağmen disiplinden sıkı maliye ve para politikasından taviz vermeden güçlü bir bütçe performansıyla 2019’u yöneteceğiz. Sermaye piyasalarını çok daha güçlendirecek ürün çeşitliliğini ve enstrüman sayısını artıracağız. Katma değer zincirinde Türkiye’nin ekonomik olarak yükselmesini sağlayacak, istihdam artıracak politika setlerini hayata geçirmeye başladık. Birinci önceliğin kalkınma ve büyüme olduğu bir döneme giriyoruz. Türkiye güçlü kamu maliyesi ile iç-dış şoka karşı direncini bütün dünyaya ispat etti. Türkiye böyle bir dönemde yeni bir hikaye yazmaya başladı. Önümüzdeki pazartesi Hazine olarak bireysel yatırımcıya döviz cinsi tahvil ihracına başlıyoruz.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.